Wróg

Nie jest łatwo pisać o wojnie, szczególnie w książkach dla dzieci. „Wróg” to lektura dla najmłodszych, ale przez poruszany temat i podejście do niego, jest naprawdę głęboka.

Okupacja to najgorsza tragedia, jaka może się przydarzyć danemu państwu. Wojna to nie tylko bohaterstwo, waleczność, złote ordery i piękne panie, rzucające kwiaty u stóp wojaków. To trud, pot, cierpienie, choroby, śmierć, a wszystko to w imię cudzych interesów, chciwości i ambicji.

W dziurach chowają się dwaj żołnierze – wrogowie, obaj siedzą w okopach, po dwóch stronach barykady. Akcję obserwujemy z perspektywy jednego z nich. Każdego dnia robią te same rzeczy, mają identyczne marzenia – chcą zakończyć wojnę i wrócić do domu. Za sprawą przekazanych im instrukcji, widzą w sobie nawzajem bestie gotowe mordować dzieci, palić lasy i zatruwać studnie. Obaj żyją w ciągłym strachu i nie wychodzą w ogóle z rowu. Czasem się wychylą, by oddać strzał w kierunku wroga, ale głównie siedzą i się boją. Oprócz nich nie ma tam nikogo. Dlatego, kiedy żołnierze odważą się w końcu wyjść na zwiady, ze zdumieniem odkrywają, że łączy ich jednak o wiele więcej, niż się spodziewali. Przekonują się, że zostali zmanipulowani, a „przeciwnik” ma jednak w sobie wiele znajomych cech.

„Wróg” to świetny początek przygody z literaturą o wojnie i konfliktach, dla dzieci w wieku szkolnym. Dla niektórych przedszkolaków, może wydawać się za bardzo abstrakcyjna i budzić lęk. Jednak muszę przyznać, że książka bardzo pozytywnie wpłynęła na Adasia. Nie omieszkał wypytywać się, jak wygląda wojna i dlaczego w ogóle wybucha.

Książka nie szokuje, nie wywołuje poruszenia, drastycznych emocji – napisana jest z pewną dawką dystansu do sytuacji. Jest natomiast o manipulacji, bezsensowności wojny oraz postrzeganiu drugiej osoby przez pryzmat uprzedzeń. „Wróg” to zdecydowany i mocny głos przeciwko wojnie, ukazujący jej absurd w całej rozciągłości.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.