Jak dwie krople wody

Autor: Vanessa Simon-Catelin
Wydawnictwo: EneDueRabe
Liczba stron: 33
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5+/5

„Jak dwie krople wody” to wierszowana, rymowana książeczka o ważnych sprawach. Ukazuje stereotypowe myślenie i konsekwencje konfliktowych postaw, które uczą małego czytelnika, jak bezsensowne potrafią być wrogość i nienawiść. Jest to opowiastka o odwiecznej wojnie między ludźmi różniącymi się tylko kolorem skóry. To kolejna historia, która przekazuje dzieciom jedną podstawową treść: nietolerancja bierze się ze strachu przed nieznanym.

Opowieść zaczyna się na wyspie, podzielonej na dwie części: Tu (żółta) i Tam (niebieska). Są do siebie podobne jak dwie krople wody, jednak są wrogami na śmierć i życie. Dzieli je mur uprzedzeń i niepotrzebnych kłótni. Jedynie dwójka dzieci nic sobie nie robiła z zakazów i dąsów, a ich przyjaźń wkrótce przybrała postać głębszej sympatii. Kiedy żółty Julek całuje niebieską Ninkę, oboje zielenieją. Dzieci trafiają najpierw w ręce wściekłych rodziców, następnie pod lupę Tęgich Głów, potem do Wielkich Prezydentów, a stamtąd już prosto do więzienia.

Na granicy krain Tu i Tam ustawiają się wrogie armie, dochodzi do starcia. Ranni prezydenci, zarówno Żółty, jak i Niebieski ze zdumieniem stwierdzili, że płynie w nich taka sama, czerwona krew. Jest to początek ogólnej zgody oraz triumfu miłości, tolerancji oraz narodzin nowego potomstwa w kolorze zieleni.

Jednak pewnego dnia do brzegu dobija łódka ze Stamtąd, nowych ludzi, Czerwonych.

“Jak dwie krople wody” to książka piękna, interesująca, stymulująca, która lekko podchodzi do tematu odmienności. W sposób niezwykle przystępny dla najmłodszych porusza bardzo ważny temat, jakim jest nietolerancja i strach przed nieznanym. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.