Ludzie

Autor: Peter Spier
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Ludzie” to publikacja popularnonaukowa o równości i różnorodności nas wszystkich. Jest to książka, która przedstawia wiele interesujących ciekawostek o kulturze, religii oraz rasach występujących na świecie. Przedstawia proste, znane fakty i niezwykłe informacje.

Dzisiaj na ziemi żyje ponad 7 miliardów ludzkich istot, wśród których nie ma dwóch identycznych. Każdy z nas jest inny od reszty i wyjątkowy w swoim rodzaju. Jeśli wszyscy weźmiemy się za ręce i utworzymy łańcuch, będzie on miał 8164800 km, czyli byłby 204 razy dłuższy niż równik.

„Ludzie” to książka, która pokazuje świat taki, jaki jest naprawdę. Jest on pełen małych, średnich i dużych, ciemno- i jasnoskórych, skośnookich, kręconych i łysych. Każdy z nas inaczej wygląda, ma różne zwyczaje, je co innego i wierzy w co innego. Nasze gusta różnią się od siebie jak dzień i noc. To, co u jednych wywołuje śmiech, u innych powoduje płacz.

Świat jest pełen ludzi wyznających różne religie i kanony piękna, mających odmienne zwyczaje, charaktery i usposobienia. Niektórzy świetnie robią rzeczy, których inni w ogóle nie potrafią. Wielu z nas lubi przebywać razem, ale niektórzy wolą samotność. Spora część ludzkości wierzy w jednego Boga, a miliony innych w wielu bogów. Natomiast część populacji nie wierzy w noc. Większość ludzi ciężko pracuje, żeby żyć, ale niektórzy są leniwi i nie wykonują żadnej pracy. Prawie wszyscy z nas umieją mówić. Używamy ponad 200 różnych języków, nie licząc gwar i dialektów. Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy byli identyczni, każdy myślał, jadł i zachowywał się tak samo? Wówczas byłoby nudno. Więc czy to nie wspaniałe, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju? TAK! Na to pytanie odpowiedział Adaś, wykrzykując i przytakując jednocześnie głową!

Z okładki publikacja przypomina książkę obrazkową. Wydaje mi się, że można ją zakwalifikować do tego typu, ponieważ na każdej stronie jest wiele szczegółów, w które można się wpatrywać i wyszukiwać detale. Ciężko było mi nakłonić Adasia, aby przysiadł koło mnie i zechciał posłuchać, o czym jest. Ostatnio zbombardowałam go wyszukiwaniami i myślę, że oczekiwał czegoś innego. Natomiast po przewróceniu 3. strony pojawiły się jego pytania. Słuchał uważnie, pytał, sam opowiadał, co widzi. Nie potrafił jednak zrozumieć, że czytając książkę przez godzinę, w tym samym czasie na świecie może się narodzić 15 000 nowych istot ludzkich. Ku mojemu zaskoczeniu powiedział, że jak te 15 000 ludzi dorośnie, znowu będą z nich dzieci i będzie nas jeszcze więcej!

„Ludzie” to książka, która uczy o różnorodności, tolerancji, a przede wszystkim naucza o świecie. Pomimo że każdy z nas lubi co innego, i tak każdy z nas jest wyjątkowy. Akceptacja i brak osądzania to klucz do zrozumienia ludzkości.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.