Autor: Renata Piątkowska
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 64
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5
„Która to Malala?” to pozycja o sile, chęci do walki i pomocy innym. Jest to bardzo mądra książka, przybliżająca dzieciom wydarzenia oraz osoby, które tworzą i kształtują nasz świat.
W 2008 roku pakistańscy Talibowie zakazali muzułmańskim dziewczynkom dostępu do edukacji. Jedna z nich postanowiła się temu sprzeciwić. W wieku 12 lat zaczęła pisać bloga, na którym opisywała swoje wrażenia i to wszystko, co miało miejsce w jej okolicy. Talibowie nie mogąc pogodzić się z faktem, że tak młoda dziewczyna ma czelność przeciwstawiać się ich poglądom, postanowili się zemścić.
9 października 2012 roku na terenie Pakistanu do autobusu wiozącego dziewczynki ze szkoły do domu, weszli terroryści. Oddali kilka strzałów w stronę Malali. Na szczęście szybka interwencja ludzi i natychmiastowa pomoc lekarzy sprawiła, że dziewczynka uszła z życiem.
Treść tej książki niesie ze sobą przepiękne przesłanie, że warto mieć swoje zdanie i walczyć o nie, w ten sposób możemy dojść do celu i zmienić świat na lepszy.
Książka dedykowana jest najmłodszym czytelnikom, jednocześnie nakłaniając ich do refleksji nad własnym życiem i do docenienia tego, co mają. Polska daje możliwość mieszkańcom dostępu do edukacji, bezpieczeństwa oraz zapewnia wolność, w przeciwieństwie do kraju, w którym dorastała Malala.
Tytułowa bohaterka pokazuje jak trudno i niebezpiecznie jest walczyć o podstawowe wartości oraz dobra, a jednocześnie daje świadectwo bezdyskusyjnego sensu jej działań.
„Która to Malala?” to publikacja, która inspiruje i pokazuje, że warto pomagać oraz walczyć o swoje prawa. Można pozazdrościć odwagi głównej bohaterki i wspierać ją w dalszych działaniach oraz wysiłkach. Malala Yousafzai została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Nobla.
Biblioteka Malucha posiada podobną wersję tej książki – pisałam o niej tutaj.

[…] Publikacja porusza ważne, a zarazem bardzo trudne kwestie, np. walkę o prawo do nauki, czy walkę z głodem, ubóstwem, nierównościami społecznymi i śmiertelnymi chorobami. Wielu bohaterów tej książki otrzymało Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju, a jedna dziewczynka dostała nawet pokojową Nagrodę Nobla (znana nam już Malala Yousafzai). […]
PolubieniePolubienie
[…] Mężczyzna wspiera córkę w grze w hokeja po zajęciach lekcyjnych i kibicuje jej podczas występów baletowych. Nie boi się powiedzieć, że chłopcom i mężczyznom wolno płakać. Stał się także popularną osobą wśród przyjaciół Tosi, zarówno ze względu na opowieści o duchach, jak i historiach o słynnych kobiecych wzorcach, takich jak: Ruby Bridges czy Malala Yousafzai. […]
PolubieniePolubienie