Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia

Autor: Asia Gwis
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 96
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury. Dzień grzybiarza rozpoczyna się od porannego wyjścia do lasu, by wyprzedzić innych pasjonatów tego hobby i uzbierać jak najwięcej różnych okazów. Dla małych czytelników z pomocą pojawia się książka, która wyjaśni to i owo. „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” to kompleksowa i ciekawa pozycja dla dzieci o skarbach lasu.

Grzyby to najbardziej różnorodne i tajemnicze organizmy na ziemi. Są odrębnym królestwem w świecie przyrody. Biolodzy opisali do tej pory 100 tysięcy gatunków grzybów. Okazuje się, że na odkrycie i opisanie oczekuje około miliona grzybów, żyjących we wszystkich strefach klimatycznych, na lądzie i w wodzie, pod ziemią, na ziemi i wysoko na drzewach, a także w przewodach pokarmowych zwierząt i ludzi.

Książka ma aż 94 strony, wydana jest w dużym formacie i sztywnej okładce. Każda strona odkrywała przed nami coraz to nowe, zaskakujące fakty z życia grzybów.

Z lektury dzieci dowiedzą się, że grzyby dzielą się nie tylko na jadalne i niejadalne, ale że są tak naprawdę wszędzie. Zapoznają się, w jaki sposób odróżnić je od siebie oraz co robić w czasie zatrucia. Ciekawym doświadczeniem będzie wyhodowanie własnych pieczarek czy boczniaków w warunkach domowych.

Dla początkujących został zasugerowany podstawowy ekwipunek do zabrania do lasu, w postaci: koszyka wiklinowego, kompasu, atlasu grzybów, nożyka, kaloszy i kurtki.

Dodatkowo znajdziemy wskazówki, co zrobić z grzybami, które nazbieraliśmy, po powrocie z lasu. Dostaniemy rady na prawidłowe ich przygotowanie, czyli suszenie, marynowanie, solenie, mrożenie, czy kiszenie.

Smakosze grzybów poznają kilka przepisów na przygotowanie smacznego posiłku, np. na faszerowane pieczarki, zupę grzybową, schabowe z boczniaków, omlet grzybek, pysznego pleśniaka, ale i też coś bardziej egzotycznego, a mianowicie kombuchę.

Zawędrujemy do apteki, w której półki będą się uginały od lekarstw wyprodukowanych z substancji wytwarzanych przez grzyby.

W książce nie zabraknie także doświadczeń jak choćby wyhodowanie pleśni w domu. Poznamy sekrety serów pleśniowych oraz zjawisk, swoim kształtem nawiązują do tematu książki: chmura burzowa, czy nawet efekt wybuchu bomby atomowej.

Publikacja ma naprawdę sporo kdo zaoferowania. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

„Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” jest kopalnią ciekawostek i przepięknych ilustracji. Niedługie teksty sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.