Afera nie z tej ziemi

Autor: Anna Onichimowska
Wydawnictwo: Ezop
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja Ocena: 3/5

Afera nie z tej ziemi to trzecia część przygód dwojga przyjaciół: Hani Papierek i Bulbesa, których poznaliśmy z poprzedniej części: „Prawie się nie boję…”.

Dzisiejsza historia dotyczy zachowania Hani, niestety wcale niewzorowego dla innych.

Wszystko zaczyna się od kradzieży w supermarkecie, kiedy to Hania pomimo zakazu pani Helenki, chowa batonika do swojej kieszeni. Dziewczynka nie czuje się winna, wręcz przeciwnie, czuje się niesprawiedliwie potraktowana i skrzywdzona. W efekcie narasta w niej ogromna złość i chęć dalszego niewłaściwego zachowania. Hania Papierek buntuje się przeciwko najbliższym: tacie i jego partnerce, a nawet krzywi się na Bulbesa.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że namawia kolegę do tego, żeby zabrał dla niej naszyjnik mamy, który tak jej się podoba. Nakłania go, a nawet szantażuje, aby poszedł w jej ślady.

Złe emocje narastają w Hani, a kiedy Bulbes nie działa zgodnie z jej myślą, jest coraz gorzej. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki, która ostatnio bardzo się zmieniła.

Gdy Bulbes stanowczo zaprotestował, że nie ukradnie mamie naszyjnika z białego ozdobnego drzewka, Hanię ogania złość. Dziewczynka próbuje innego sposobu i namawia chłopca na wagary. Na szczęście Bulbes nie ulega jej protestom i pojawia się w szkole następnego dnia.

Panna Papierek jest zła na cały świat. Obwinia wszystkich: ochroniarza, który złapał ją na gorącym uczynku, panią Helenkę, która patrzy na nią ze smutkiem, tatę, który udaje, że nic się nie dzieje, a przede wszystkim na Bulbesa.

Pewnego dnia w drewutni, kiedy tata włącza piłę, Hania sprowokowana hałasem wykrzykuje z siebie całą złość.

„Afera nie z tej ziemi” porusza problem radzenia sobie ze złością i umiejętności mówienia „NIE”. Myślę, że ta pozycja może stać się świetnym pretekstem do dyskusji z dzieckiem na tematy takie jak: kradzież, namawianie do złego, czy stanowcze odmawianie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.