Śnieżna siostra

Autor: Lisa Aisato
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 192
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Śnieżna siostra” to piękna, przejmująca historia opisana w 24 rozdziałach, co sprawia, że świetnie nadaje się jako kalendarz adwentowy.

Choć sezon świąteczny jest dla większości z nas tak wspaniały, dla wielu kryje negatywne uczucia, jak w przypadku Juliana, bohatera i narratora w jednej osobie. Zamiast radosnego oczekiwania, sezon adwentowy jest dla niego czasem melancholii. Jak się okazuje, jest to pierwszy rok bez jego starszej siostry, która zmarła latem z powodu ciężkiej choroby.

Julian uwielbia Boże Narodzenie i to nie tylko dlatego, że w tym dniu obchodzi urodziny. W tym roku wygląda na to, że święta zostaną odwołane. Odkąd jego rodzice zamienili się w ponure kopie samych siebie i nie przywiązują zbytniej uwagi do niego, jego pięcioletniej młodszej siostry czy okresu świątecznego, wszystko się zmieniło. Ich dom nie przypomina tego, który dzieci pamiętają z ubiegłych lat. Nic nie zostało udekorowane i nie panuje świąteczna atmosfera. Julian tęskni za dawnymi rodzicami. Mamą, która opowiadała śmieszne historie, jakie przydarzyły się jej w pracy oraz tatą, planującym, co będą robić w weekend i podskakującym z radości na krześle. Natomiast młodsza siostra, Augusta niegdyś zwana Torpedą, utraciła dawny rezon, przycichła i zgasła.

Serce Juliana jest podzielone na dwie części. Opłakuje on siostrę, ale z drugiej strony tęskni też za Świętami Bożego Narodzenia, które były momentem cudownym i wyjątkowym, kiedy jego siostra jeszcze żyła.

Julian topi smutki w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać. To właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig i znów narasta w nim nadzieja. Nikt bardziej nie kocha życia i świąt Bożego Narodzenia niż ona. Dziewczyna z rudowłosą czupryną i piegowatą twarzą zawsze przepełniona jest radością i nie przestaje mówić, kiedy zaczyna. Ubrana na czerwono od stóp do głów, z perlistym śmiechem, jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt. Dzieci zaprzyjaźniają się, widują często i spędzają ze sobą sporo czasu. Gdy spada śnieg, Hedvig lepi wraz z Julianem piękną figurę, którą nazywają Śnieżną Siostrą.

W pobliżu domu Hedvig kręci się starszy, ponury, podejrzanie wyglądający mężczyzna, a ona za każdym razem unika rozmów o nim i swojej rodzinie. Dziewczynka skrywa jakąś tajemnicę, której odkrycie okaże się przełomowym punktem tej historii. Na tym etapie pozostawię dalsze opowiadanie. Książka trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki. Przekonajcie się sami…

Wisienką na torcie są niewymownie piękne ilustracje, które dokładnie oddają to, co autor próbuje powiedzieć. Wszystkie te intensywne emocje znajdują odzwierciedlenie na zdjęciach, a atmosfera książki staje się czymś wyjątkowym i magicznym.

Ta publikacja porusza takie tematy jak strata i smutek w bardzo emocjonalny, ale także pełen nadziei sposób, który nie tylko dotyka, ale dosłownie uderza czytelnika w samo serce. Pomimo tego intensywnego żalu, opowieść jest również pełna miłości, radości i nadziei. Za tą pozytywną jej stronę odpowiedzialna jest tajemnicza i szczera Hedvig, dziewczynka, która właśnie pojawiła się w życiu Juliana.

„Śnieżna siostra” opowiada o przyjaźni, żałobie w rodzinie po zmarłej córce i siostrze, ale też o świątecznej historii. Piękne ilustracje wywołują nutkę melancholii i smutku. Jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych, najsmutniejszych i najbardziej obiecujących książek, jakie ostatnio czytałam. Lektura bardzo mi się podobała i ogromie poruszyła, jest po prostu piękna i wyjątkowa. Doskonała opowieść, którą warto przeczytać i zdecydowanie posiadać na pułkach swojej biblioteki. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.