Tak ma być, zawołał świat

Autor: Kaia Dahle Nyhus
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Tak ma być, zawołał świat” to fantastyczna podróż odkrywcza o ewolucji, napisana z myślą o najmłodszych.

Młody czytelnik przeżyje zadziwiającą ekspedycję naukową, dowiadując się, skąd pochodzimy i kiedy staliśmy się ludźmi. Pozna nie tylko ewolucję na Ziemi, ale i całą historię, aż po dziś.

Książka jest napisana pod kątem najmłodszych, do tego w bardzo uproszczony sposób. Po przewróceniu pierwszej strony oczom ukazuje się ciemna strona, pokazująca powstanie świata. W dalszej części poznajemy Układ Słoneczny, a zaraz potem Ziemię (z towarzyszącym jej Księżycem), na której zaczyna się życie.

Na naszej planecie powstały pory roku, w wodach przypływy i odpływy, a w nich fale, wiry, kwasy, gazy i wszystkie inne cząstki – my. Najpierw byliśmy rybami, potem na świecie pojawiły się rośliny. Po pewnym czasie zaczęliśmy wychodzić na ląd, a niektórzy z nas przekształcili się w ptaki.

Z upływem czasu, część lądowych istot ewoluowała i stanęła na dwóch kończynach. Zaczęliśmy chodzić na nogach i produkować pierwsze narzędzia. Tak pojawił się człowiek, który zdobywa władzę nad wszystkimi gatunkami roślin i zwierząt.

Wydawałoby się, że świat jest już skończony, ale od tego czasu kontynuowaliśmy produkcję i wymyślaliśmy nowe rzeczy. To przynosiło nam postęp, ale także i zniszczenie. Co gorsze, od tego czasu świat wcale się nie zatrzymał; nie zwolniliśmy też my – ludzie.

Z tekstu jasno wynika, że warto zastanowić się nad dalszym postępem ludzkości oraz nad potrzebą ograniczenia niekontrolowanej produkcji i konsumpcji. Musimy przecież uniknąć zniszczenia środowiska i globalnego ocieplenia. Ciągła chęć rozwoju człowieka, parcie do posiadania zawsze więcej sprawia, że dziś mamy smog, przeludnione miasta i borykamy się z brakiem wody. W publikacji pojawia się problem kryzysu klimatycznego, z którym obecnie się borykamy. Jak się okazuje, niestety przez ludzką zachłanność, wyginęły także niektóre gatunki zwierząt i następują nieodwracalne zmiany w przyrodzie.

„Tak ma być, zawołał świat” wyjaśnia ewolucję i pobudza dziecięcą ciekawość na temat dwóch głównych kwestii: nas i dokąd dalej zmierzamy. Jest to lektura ukazująca, że świat jest w ciągłej podróży. Nigdy nie ma dość i bez przerwy prowadzi do zmian na naszej planecie, a wraz z nią w ludziach. Książka zdecydowanie namawia do minimalizmu i zastanowienia się nad celem naszej destruktywnej egzystencji.

Biblioteka Malucha ostatnio nabywa pozycje, które pokazują, co niszczy nas, nasze środowisko, czy naszą planetę. Adaś pogłębia wiedzę na ten temat, prowokuje do dyskusji i docieka prawdy. Poniżej prezentujemy naszą kolekcję, która ujawnia cały realizm o tym, co robimy nie tak.

Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie

Plastik fantastik?

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Śmieciogród

Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw

Ratujemy zwierzęta

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.