Moja mama ma raka

Autor: Monika Zięba
Wydawnictwo: Ezop
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4-/5

„Moja mama ma raka” to książka napisana prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem o nowotworze piersi.

Poznajemy 4-osobową rodzinę. Okazuje się, że mama ma zdiagnozowanego raka piersi. Czteroletnia Tosia i ośmioletni Tomek zostali poinformowani o chorobie mamy i jej dalszym leczeniu w szpitalu.

Rodzeństwo przechodzi etapy terapii mamy. Oboje są świadkami, jak obcięła włosy i nosi kolorowe chusty na głowie. Widzą, jak leczenie chemią sprawia, że jest słaba, blada i śpiąca.

Rodzeństwo poznaje lekarza prowadzącego, doktor Małą, która opiekuje się i czuwa nad stanem ich chorej mamy. Dzieci wiedzą, że pani onkolog będzie operować mamę, aby wyciąć zarażone komórki z piersi. Wyrozumiała doktor Mała, pokazała Tosi i Tomkowi mammograf, jednocześnie tłumacząc, że każdy powinien robić sobie badanie piersi, bez względu na płeć.

Wieści o tym, co przytrafiło się mamie i jak bardzo z tego powodu jest osłabiona, skutkuje zmianą zachowania dzieci. Mała Tosia moczy się w nocy, ponieważ stresuje się sytuacją. Natomiast Tomek, kiedy dowiedział się, że rak jest groźny i trzeba wyciąć go razem z piersią, wpada w złość. Na szczęście dzielny tata, widząc, jak dzieci radzą sobie z obecną sytuacją, przeprowadza poważną rozmowę. Ze spokojem wyjaśnia dzieciom, że mama jest w dobrych rękach, jej rokowania są bardzo dobre i wkrótce będą razem.

Kiedy mama wraca do domu, nadal jest słaba, ale szczęśliwa. Musi kontynuować chemioterapię, żeby mieć pewność, że rak nie powróci. Mówi o sobie, że jest amazonką, która walczyła z chorobą i ją pokonała. Teraz czeka ją rekonstrukcja piersi.

Z lektury dzieci dowiedzą się nie tylko, jak wygląda przebieg choroby, operacja i przebyta dolegliwość, poznają także fachowe i medyczne słownictwo związane z nowotworem. Zresztą na końcu książki został umieszczony praktyczny słowniczek, w którym znajdują się podstawowe pojęcia. Bonusem w lekturze są też kolorowanki, które dziecko samodzielnie może pomalować.

W książce przekazane są niezbędne informacje na temat choroby nowotworowej w taki sposób, aby pomóc czytelnikom odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej, budzącej lęk i poczucie zagrożenia.

Żartobliwy ton książeczki pozwala dziecku lepiej zrozumieć, co się wokół niego dzieje i nabrać niezbędnego dystansu do choroby.

Każda złotówka ze sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazana na Wielką Kampanię Życia – Avon Kontra Rak Piersi. Jest to program społeczny, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna i że one same powinny zadbać o swoje zdrowie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.