Mallko i tata

Autor: Gusti
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 148
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4/5

„Mallko i tata” to ilustrowany pamiętnik ojca i opis jego niezwykłej więzi z synkiem z zespołem Downa. Jest to wyjątkowa historia o miłości i drodze do akceptacji oraz uczenia się siebie nawzajem.

Młodzi czytelnicy poznają 4-osobową rodzinę, mieszkającą pół godziny drogi od centrum Barcelony. Mallko to sześcioletni chłopiec z trisomią (i fryzurą na pazia). Gusti to jego tata – artysta, Anne – mama, a Theo jest jego starszym bratem.

Książka jest w formie pamiętnika, opowiada o życiu autora i jego niepełnosprawnego syna. Gusti pokazuje miłość, do której musiał bardzo szybko dojrzeć i która bezapelacyjnie ma znacznie większą wartość niż zazwyczaj. Z początkiem nie mógł zaakceptować informacji o chorobie Mallka, ale Gusti szybko zrozumiał, jak wielkie szczęście ma na wyciągnięcie ręki.

Autor pozwala nam zajrzeć w swój świat, zobaczyć, z czym cała rodzina boryka się na co dzień. Mallko jest niezwykłym dzieckiem, uwielbia pomagać innym, fascynuje go odkurzacz, lubi spacerować, czytać na golasa, jeść popcorn, pomagać w kuchni, straszyć ludzi, grać na komputerze, ganiać za gołębiami, zawracać innym głowę itp. Czynności powszechnie, uważane jako udręki i trudności, Gusti przedstawia jako wyjątkowe elementy życia codziennego. Osłabione mięśnie, które towarzyszą trisomii, mogą sprawić, że Mallko jest elastyczny, jak jogin, robiąc szpagaty w różnych pozycjach. Kiedy dopada go zmęczenie, chłopiec pada jak balon bez powietrza. Sześciolatek jest po dwóch przebytych operacjach. Jedna była na poprawę słuchu, z dobrym wynikiem o 30%, co przyczyniło się w lepszej komunikacji i integracji. Druga operacja odbyła się na poprawę wzroku. Kiedy Mallko wybudził się z narkozy, chciał sobie zerwać zaklejone oko, ale na szczęście szybka interwencja taty pomogła, kiedy to Gusti nakleił sobie coś podobnego.

Rysunki i ilustracje w książce, okraszone komentarzami i krótkimi tekstami, ukazują zarówno radosne, jak i trudne chwile, z jakich składa się życie z niezwykłym dzieckiem.

„Mallko i tata” to niezwykle inteligentna, pouczająca, wzruszająca, pełna ciepła i blasku książka, którą każdy powinien przeczytać. W naturalny i swobodny sposób oswaja z fizyczną odmiennością dzieci z zespołem Downa. Jest to historia, która pokazuje bezgraniczną i bezwarunkową miłość do dziecka z zespołem Downa.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.