Przygody Pinokia


Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 26
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Przygody Pinokia” to klasyka literatury dziecięcej i z pewnością najbardziej rozpoznawalna włoska książka na świecie.

Jest to powieść Collodiego, opowiadająca historię drewnianej marionetki wyrzeźbionej przez starca zwanego Geppetto. Pinokio to wyjątkowa kukiełka, która myśli i czuje. Ożywa na początku książki i poprzez trudne oraz nieraz bolesne lekcje uczy się, jak być dobrym i hojnym.

Spotyka go wiele przedziwnych przygód – goniony jest przez rabusiów, ratowany przez psa z jaskini rybaka, staje się osłem, jest połknięty przez wielkiego rekina i oszukany przez Lisa i Kota.

Drewniany pajacyk to jeden z ulubionych dziecięcych bohaterów. Najmłodsi, wędrując z nim do Miasta Głupców, do Kraju Pracowitych Pszczół oraz na Pole Cudów, uczą się, co jest dobre, a co złe, z kim warto się przyjaźnić, a z kim nie, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można zlekceważyć.

Wielka miłość błękitnej Wróżki, a przede wszystkim uczucie jego ojca – Gepetty – pomagają bohaterowi zmienić się z marionetki, w prawdziwego chłopca.

Książka to klasyk w niebanalnej oprawie graficznej z ruchomymi elementami, które pobudzają wyobraźnię i są dodatkową atrakcją podczas lektury. Powieść doczekała się wersji filmowych, a pomysł wydłużania się nosa u kłamcy stał się rozpoznawalnym motywem kulturowym.

„Przygody Pinokia” to piękna baśń o lekkomyślnym pajacyku, wystruganym z drewna, który po przeżyciu wielu niezwykłych, często dramatycznych, przygód zamienia się w mądrego i gotowego do poświęceń chłopca. Jest to powieść, która skupia się na możliwości przemiany. Książka pokazuje, że nawet krnąbrny bohater, dzięki przygodom i doświadczeniom, może stać się wrażliwy i dobry. Jest to książka, która daje wiarę, że marzenia, nawet najbardziej fantastyczne, mogą się spełnić. Niezwykle poruszająca opowieść o sile miłości, wierze i poznawaniu wartości, którymi warto kierować się w życiu. Historia Pinokia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla nas samych. Szczerze polecam.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.