Bombastica Naturalis

Autor: Iban Barrenetxea
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 40
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4+/5

„Bombastica Naturalis” to książka dziwna, niepowtarzalna i jedyna w swoim botanicznym rodzaju.

Bombastus Cymbalin to zwariowany botanik-wynalazca, który oczarowuje nas swoimi zabawnymi i niecodziennymi dziełami. Jest to fikcyjna i nieco ekscentryczna postać. To znany naukowiec, który mieszkał w Anglii pod koniec XVIII wieku. Pozostawił po swojej pracy tylko kilka śladów, wystarczająco tajemniczych, aby prowokować je teraz do odkrycia.

Koncepcja tej książki natychmiast przykuła moją uwagę. Jest skonstruowana tak, jakby to była stara, zapomniana lektura poświęcona badaniom Bombulusa i jego ekscentrycznym pomysłom.

Każda podwójna strona przedstawia w alfabetycznej kolejności niektóre z tych dziwnych odkryć i wynalazków z naukową nazwą, jej znaczeniem i niektórymi objaśnieniami. Jednak wisienką na torcie są tu przede wszystkim duże i piękne ilustracje, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Książka przedstawia kompilację wynalazków Bombastusa Cymbalina, który odkrył między innymi bardzo ciekawy gatunek słonecznika kolektora (Heliantus ealidarium) – łapacza promieni słonecznych, który ogrzewa dom w chłodne noce. Innym jest drzewo Oliwki garłacza (Olea bellica) – którego jedyną wadą jest to, że strzela raz w roku, gdy oliwki są dojrzałe. Słynną gruszkę aerostatyczną (Pyrus aerostatica) – do latania balonem. Dynię karocę (Cucurbita currus) – której odmianę trzeba zawsze zebrać przed północą, inaczej jej koła odpadną i staną się bezużyteczne. Bawełnę skarpetnik (Gossypium calceatus) – z której wyrastają gotowe już skarpety. Bukszpan labiryntnik (Buxus labyrinthus) – tworzący labirynt, którego nie są się przejść dwukrotnie, a jeśli się jednak zdecydujesz, nie będzie on już taki sam. Jabłoń niebotyczna (Malus scalaria) – pozwalająca dotrzeć do najwyżej umieszczonego jabłka, które, jak wszyscy wiedzą jest najsmaczniejsze…

Tekst ironicznie odzwierciedla język naukowy. „Łacińskie” nazwy roślin, jak i związek między prawdziwą rośliną a wyobrażoną jej funkcją, nadaje książce wyjątkowy charakter.

Rysunki, które towarzyszą nam w czytaniu, są po prostu wspaniałe. Styl retro z XVIII i XIX wieku każdej postaci i krajobrazu są bardzo dopracowane, pełne drobnych detali i naprawdę podkreślające tekst. Ilustracje, w których dominuje zakrzywiona linia, przedstawiają postacie o długich nogach, zadartych nosach i różowych policzkach ubranych w stroje z epoki wiktoriańskiej. Trudno pozostać obojętnym na tak piękne obrazy.

„Bombastica Naturalis” pozwala odkryć wyimaginowany świat, w którym codzienne rośliny stają się przedmiotami pełnymi magii. Publikacja jest idealna do rozwijania wyobraźni młodych czytelników. Wszechświat książki jest egzotyczny, urzekający, pełen poezji i humoru. Język doskonale łączy się z ilustracjami. Według mnie to bardzo piękne dzieło, które sprawia, że jest to naprawdę przyjemna książka. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.