Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód

Autor: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód” to dość nietypowa publikacja. Jej harmonijkowy i nietuzinkowy wygląd z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika.

Jest to książka do oglądania, czytania i dyskutowania. Stworzona jest w formie komiksu, opowiada o dwóch podróżach dookoła świata, z których jedną poznaje się w pionie, a drugą w poziomie. Książkę można oglądać strona za stroną lub (przede wszystkim) rozłożyć na podłodze i śledzić krok po kroku przygody głównych bohaterów.

W pierwszą wycieczkę – z północy na południe – zabierze nas rodzina prawdziwych globtroterów. Niestraszne im niebezpieczeństwa, czy odludne i dzikie miejsca. Będą musieli współpracować, żeby przetrwać swą ryzykowną eskapadę. To rodzina Białych: tata Arek, mama Ania, ich syn Marcel oraz papuga Werter. Okazuje się, że na taką podróż dookoła świata potrzebowali wielu lat przygotowań. Nareszcie wyruszają w drogę, by zdobywać szczyty, przemierzać oceany i zwiedzać najciekawsze miejsca na ziemi. Ich wycieczka kończy się po ponad połowie roku na Grenlandii.

W drugą wyprawę, ze wschodu na zachód, wyrusza sympatyczna rodzinka Zielińskich: tata Marek, mama Ewa, dziadek Ernest, Karol i Mania. Szczęście dopisało Markowi, który wygrał podróż dookoła świata dla całej rodziny. Wszyscy oszaleli z radości i wspólnie zaplanowali wycieczkę życia. Zielińscy postanowili odwiedzić najpopularniejsze atrakcje turystyczne świata. Ich podróż trwała rok, zapewniając im wiele wspomnień. Ich końcowym przystankiem były Niemcy.

Młodzi czytelnicy wraz z bohaterami książki poznają nie tylko świat od strony geograficznej, czy przyrodniczej. Zagłębiają się również w kulturę odwiedzanych miejsc, dowiadują się wielu ciekawostek z historii danych terenów, czy mieszkających tam ludzi.

Ta szczegółowo rozpisana mapa utrzymana jest w klimacie wyszukiwanki, gdzie na poszczególnych rozkładówkach musimy odszukać określone rzeczy. Tylna okładka przedstawia obrazkową instrukcję dla młodego czytelnika. Na każdym, ponad 3-metrowym arkuszu papieru, dziecko odkryje sporo ciekawostek i dodatkowych informacji, narracja książki prowadzona jest w formie komiksu.

Tytuł zawiera mnóstwo detali oraz dawkę humoru, które zajmą naszą pociechę na długi czas. Każdy zakątek świata charakteryzuje się bowiem czymś innym – różnorodną fauną i florą, żyjącymi tam ludźmi, zabytkami, lokalnymi legendami, czy postaciami z filmów oraz książek.

„Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód” to nie jedna, ale dwie książki zamknięte w tej samej okładce. Myślę, że wspólna lektura z dzieckiem może stać się idealnym sposobem na spędzenie niejednego popołudnia przy dobrej zabawie. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.