Sentymentalny wilk

Autor: Pennart de Geoffroy
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 40
Wiek: 4+
Moja Ocena: 3+/5

„Sentymentalny wilk” to opowieść przełamująca stereotypy. Jest to druga część z serii o tytułowym bohaterze.

W literaturze dziecięcej wilk jest synonimem zła oraz zagrożeniem, którego trzeba się wystrzegać. Tutaj jednak tytułowy bohater zaskakuje swoją osobą, pokazując coś zupełnie odwrotnego. Wilk Lucjan wychował się w wielopokoleniowej rodzinie razem z rodzicami, dziadkami i trzema młodszymi braćmi. Wiódł spokojne i szczęśliwe życie. Pewnego razu opuszcza swój rodzinny dom, by zacząć dorosłe życie.

Przed wyruszeniem w świat bracia śpiewają mu pożegnalną piosenkę. Dziadek daje mu w prezencie piękny zegarek, a mama ze łzami wzruszenia w oczach czule go tuli i prosi o szybki powrót. Natomiast ojciec poleca mu, by nikomu nie dał się zaskoczyć i wręcza Lucjanowi listę smacznych przekąsek, które może jeść.

Wreszcie Wilk wyrusza i po pewnym czasie zaczyna odczuwać głód. Nagle na ścieżce, którą podąża w głąb gaju, zauważa Kozę i jej siedmioro koźlątek. Z kieszeni wyciąga swój list, po czym oznajmia nieznajomym, że zaraz ich pożre. Przerażona rodzinka prosi, żeby tylko nie oszczędzał nikogo, bo ci, którzy przeżyją, będą niepocieszeni. Widząc tak liczną gromadkę, Lucjan stwierdza, że aż tak głodny nie jest, więc żegna ich i rusza dalej.

Nagle napotyka Czerwonego Kapturka. Już miał się rzucić na dziewczynkę, kiedy ta oznajmiła mu, że jeśli ją zje, babcia, do której idzie, będzie bardzo smutna. Na te słowa Lucjan się wzrusza i puszcza Czerwonego Kapturka wolno.

Bardzo głodny wilk idzie dalej i spotyka trzy smaczne kąski. Rodzeństwo Trzech Świnek również znajdowało się na liście od ojca Lucjana. Kiedy zaśpiewały swoją ostatnią piosenkę, wilk strasznie się rozczula, ponieważ śpiew i muzyka przypomniały mu o jego braciach. Sentymentalny Lucjan puszcza je wolno i rusza w dalszą wędrówkę.

Całą drogę wilk prowadził wewnętrzną walkę między instynktami a podstawową potrzebą zaspokojenia głodu. W pewnym momencie Lucjana zaskakuje chłopiec, celujący do niego z broni. Czy tak skoczy się wędrówka wilka? Zapraszam do lektury…

Tych, którzy nie czytali pierwszej książki o wilku, na pewno zachęci opis, który można znaleźć tutaj.

„Sentymentalny wilk” to mądra, ujmująca książka o wartościach, świadomych wyborach i ich konsekwencjach, zrywająca ze stereotypowym myśleniem.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.