Adaś i słoń. Książka pierwsza

Autor: Ludwik Janion
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 80
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Adaś i słoń. Książka pierwsza” to wyjątkowa seria dla ciekawskich dzieci, lubiących poznawać otaczający je świat.

Nie mogłam przejść obojętnie koło takiego tytułu, mając w domu małego obywatela o tytułowym imieniu. Nie zawiodłam się, ponieważ lektura jest pełna wdzięku i humoru, ucząca abstrakcyjnego myślenia.

Opowieść jest o małym Adasiu i jego przyjacielu – pluszowej zabawce – Słoniu, którzy wędrują po okolicy, poznając różne zjawiska i rzeczy. Tytułowi bohaterowie wymieniają się informacjami o otaczającym ich świecie. W tych rozmowach jest tyle naiwności i prostej, dziecięcej mądrości, że czytając książeczkę na głos, można się nieźle uśmiać.

Przyjaciele codziennie znajdują sobie zajęcie, które wypełnia ich urokliwy dzień. Jednego razu liczą grzyby w lesie, kolejnego żabki w sadzawce, następnego układają rymowaną piosenkę, jeszcze innego wybierają się na ryby. Czasem wieczorami Adaś i Słoń wpatrują się w niebo, podziwiając gwiazdy, dyskutują o nocnym życiu sowy, podziwiają latające żuki, zastanawiając się przy tym, dlaczego krążą one wokół lampy.

Jednak Adaś i Słoń nie są sami. Podczas codziennych przygód towarzyszy im Dobry Pies Zbój i Czarna Wrona. Ich ulubionymi miejscami, do których najczęściej wracają, są: Jezioro Sześciu Żab, Czarny Dom i Dzikie Wertepy. Właśnie tam młodzi czytelnicy, wraz z bohaterami, odkrywają coraz to nowsze odkrycia.

„Adaś i słoń. Książka pierwsza” to ciepła i mądra książeczka przygodowa, ucząca logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Niejednokrotnie się śmialiśmy, ponieważ tekst jest bardzo zabawny, a mądrość Słonia przewyższała czasem moje oczekiwania. To, w jaki sposób pluszak tłumaczy Adasiowi pewne zjawiska, podpowiada mi, jak ja sama mogę ciekawie i zaskakująco przestawiać dziecku swoje teorie. Ilustracje są urokliwe i wiernie obrazujące przeczytaną treść. Jesteśmy w trakcie czytania kolejnej części, która niebawem pojawi się tu na blogu. Polecam.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.