Wszystko o… psach

Autor: Mateusz Kęsy
Wydawnictwo: Dragon
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

To nie kot, który zawsze chodzi swoimi ścieżkami… To nie mrówka ani pszczoła, które cały czas mozolnie pracują… To nie lew ani tygrys, które przeważnie okazują swoją przewagę nad innymi… To nie motyl, który ciągle potrzebuje przestrzeni… To nie kret, który wciąż szuka drogi do swojego domu w ciemnościach… To nasz największy przyjaciel, kompan, partner, ulubieniec… Pies! „Wszystko o… psach” to kompendium wiedzy dla dzieci o naszych czworonożnych przyjaciołach. Psy potrafią komunikować się werbalnie i niewerbalnie. Pokazują emocje i wyrażają pragnienia.

Niektórzy badacze uważają, że przodkami psów są kojoty i szakale. Natomiast genetycy, że pierwsze psy na Ziemi pojawiały się 125 tysięcy lat temu i pochodzą od wilków. Udomowienie czworonoga następowało około 15 tysięcy lat temu na Syberii, w Palestynie oraz Iraku. Początkowo psy służyły ludziom do transportowania zwierzyny łownej oraz jej tropienia. Z czasem przeniosły się do naszych domów.

Jak się okazuje, ubarwienie psów ściśle zależy od genów decydujących, który kolor ujawni się spośród wszystkich pozostałych barw. Każdy pies ma to zapisane w swoim indywidualnym kodzie genetycznym.

Pies widzi świat za pomocą nosa. Skutecznie potrafi wykorzystać jego możliwości, interpretując rozmaite zapachy. Psy nie widzą zbyt wyraźnie, zwłaszcza bardzo oddalonych przedmiotów czy postaci. Mają lepszy i delikatniejszy słuch niż ludzki. Wąsy u psów połączone są z układem nerwowym i pomagają w rozpoznawaniu otoczenia. Psy mają słabiej wykształcony smak, który w ich przypadku odgrywa mniejszą rolę, niż pozostałe zmysły.

Książka podzielona jest na 19 rozdziałów, których spis znajduje się na końcu, co pozwala dziecku szybko i łatwo znaleźć potrzebne informacje.

Młody czytelnik poznaje m.in. budowę ciała czworonogów, etapy rozwoju, różnice w wyglądzie poszczególnych ras, sposoby komunikacji czy emocje. Nie zabrakło też ciekawostek o ich historii i procesie ich udomowienia. Ważną uwzględnioną tematyką jest także odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pupila oraz podstawowe obowiązki właściciela.

Na końcu dodana jest metryczka i miejsce na portret psiego członka rodziny.

„Wszystko o… psach” to dziecięca książeczka z licznymi ciekawostkami, intrygującymi faktami i informacjami o czworonogach. Informacje przedstawione są w bardzo atrakcyjny sposób. Nie ma tu nudnej rozprawy, tylko krótkie akapity. Każde zagadnienie zostało zobrazowane, co pomaga jeszcze lepiej zrozumieć tekst. Pies to zwierzę, ale przede wszystkim najlepszy przyjaciel człowieka. Będzie z nami przez cały czas, jeśli mu na to pozwolimy. Trzeba tylko pamiętać, że pies jest na całe życie, a nie tylko na chwilę.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.