Robinson Crusoe. Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Danie la Defoe

Autor: Alberto Morales Ajubel
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 180
Wiek: 9+
Moja Ocena: 4/5

„Robinson Crusoe. Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Danie la Defoe” to książka obrazkowa, która prezentuje formalne spojrzenie na oryginalne dzieło, wykorzystując opcje oferowane przez naszą kulturę wizualną.

Robinson zawsze był marzycielem. Chciał pływać po morzach i być marynarzem, lecz jego ojciec nie zgadzał się, by syn podróżował po świecie. Pewnego razu Kruzoe, wbrew woli rodziców, wyruszył w pierwszą morską podróż.

Nieszczęście chciało, że ogromna burza zniszczyła jego statek i wyrzuciła go na bezludną wyspę, a resztę załogi zabiła. Udaje mu się sprowadzić z wraku statku wszystkie ocalałe sprzęty, jedzenie i narzędzia. I tak rozpoczyna się jego trwający 28 lat pobyt na wyspie. Robinson powoli zagospodarowuje teren. Nie poddaje się, ponieważ wie, że ciężka, mozolna praca jest szansą na przetrwanie i lekarstwem na rozpacz. Crusoe buduje dom, uprawia zboże, hoduje kozy, oswaja zwierzęta, wytwarza naczynia, zakłada letnią rezydencję, prowadzi kalendarz i studiuje Biblię.

Pewnej nocy Robinson słyszy huk armat i widzi rozbity o skały statek. W środku nie było żywej duszy oprócz psa, którego Kruzoe nazwał Amino.

Po wielu latach oczekiwania, na wyspę trafiają ludzie, są to jednak ludożercy. Udaje mu się ocalić z ich rąk jedną z ofiar, młodego Karaiba, którego nazywa Piętaszkiem.

Po 28 latach spędzonych na wyspie nadchodzi pomoc, która zabiera rozbitka w jego rodzinne strony.

„Robinson Crusoe. Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe” to bezdyskusyjny klasyk literatury młodzieżowej, a jednocześnie tekst literacki, który doczekał się niezliczonej liczby adaptacji, skrótów i parafraz. Każda rozkładówka jest całostronicową, innowacyjną ilustracją w ekspresjonistycznym stylu, pokazująca dzieje rozbitka. Te monumentalne i dynamiczne rysunki wywołują wrażenie ruchu na poszczególnych planszach. Studiowanie każdej strony daje wyobrażenie całej historii, jaką Robinson przeżył na bezludnej wyspie. Według mnie jest to ciekawa pozycja i cieszę się, że mogliśmy przyglądać się szczegółom i opowiadać swoimi słowami co jest zamieszczone na kartach. Lektura niezwykle pobudza wyobraźnię. Adaś nie miał jeszcze okazji poznać oryginalnej opowieści o Crusoe, ale trafnie nadawał obrót akcji. Dlatego też polecam książkę jako pomoc obrazkową do pobudzenia wyobraźni i zachwycania się dziełem sztuki, jakie mamy przed sobą.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.