Kobiety i mężczyźni

Autor: Equipo Plantel
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Kobiety i mężczyźni” to książka z odrobiną humoru, niesamowicie realistycznymi odniesieniami, która zwraca uwagę na problem równouprawnienia.

Równość płci jest bardzo aktualną kwestią, ale trwa to od wielu lat, a nasze społeczeństwo poczyniło w tej sprawie niewiele kroków naprzód. Kobiety na całym świecie wciąż nie dysponują wieloma przywilejami zarezerwowanymi wyłącznie dla mężczyzn, a nawet cierpią z powodu różnych form dyskryminacji. Nikt nie powinien wątpić, że kobiety i mężczyźni są równi i powinni mieć takie same prawa.

Od pierwszej strony książka odsłania dyskusję, która potwierdza rolę płci, stawiając mężczyzn i kobiety w równości cnót i zdolności. Sugeruje, że jedyna różnica polega na fizycznym kształcie ich genitaliów, ponieważ we wszystkim innym mogą być i działać w ten sam sposób. Ostrzega jednak przed społecznymi zachowaniami dorosłych, którzy w roli wychowawców wpajają maluchom szereg wzorców ograniczających ich swobodę wypowiedzi, wskazując, jacy powinni być w zależności od tego, czy są chłopcem, czy dziewczynką.

Lektura przedstawia analizę społeczeństwa z punktu widzenia równości, lub raczej nierówności płci. Podaje wiele sytuacji, w których kobiety i mężczyźni nie są traktowani tak samo, ani nie mają takich samych praw. Kobiety nie są już postrzegane jedynie jako towarzyszki życia mężczyzn, coraz częściej rządzą w firmach i stają na czele krajów. Jednak wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. Powszechnie uważa się, że ich rolą jest dbać o dom i dzieci, ponieważ to jest zgodne z ich naturą. Istnienie tego i innych stereotypów związane jest z tym, że chłopców i dziewczęta od najwcześniejszego dzieciństwa traktujemy inaczej.

„Kobiety i mężczyźni” jest pozycją z serii „Książki jutra”, która została wydana po raz pierwszy w Hiszpanii w latach siedemdziesiątych XX wieku. Mimo czterdziestu lat, jakie upłynęły od tego czasu, zmieniło się niewiele, a może nawet nie zmieniło się nic. Książka prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenie na ważne zagadnienia społeczne. Porusza problem nierówności płci. Wszystko opowiedziane zostało z humorem, ale i z niezwykłą powagą, czyniąc satyrę na nasze społeczeństwo i nas samych. Sarkastycznie i wymownie zilustrowane strony utrzymane są w 4 kolorach, które dobrze komponują się z krótkim tekstem. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.