Klasycy dzieciom

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 280
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Klasycy dzieciom” to zbiór utworów wybitnych polskich poetów i prozaików: Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej.

Kto zna następujące cytaty, ręka w górę! „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Osiołkowi w żłoby dano”, czy… „Hu, hu, ha, nasza zima zła”. Jeśli chcesz, aby poznało je Twoje dziecko, koniecznie sięgnij po „Klasycy dzieciom” wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Kilka ostatnich pokoleń doskonale pamięta klasyczne wiersze znanych pisarzy. I choć nie wszystkie utwory były tworzone z myślą o dzieciach, jako element polskiej tradycji powinny znaleźć się wśród lektur młodych czytelników. Prawdą jest to, że im więcej tekstów zapamiętujemy, tym więcej ich fragmentów przekazujemy naszym dzieciom, tak jak przekazywali je nam nasi rodzice, wychowawcy oraz szkoła.

Książka zawiera łatwe teksty, takie jak wiersze Jachowicza, niektóre opowiadania Fredry czy Konopnickiej. Są tu też działa trudniejsze: ballady Mickiewicza czy aluzyjne bajki Krasickiego. Lektura ma za zadanie przekonać młodą publiczność, że ciekawość i zdolność pojmowania przez nie świata jest większa, niż zazwyczaj my, dorośli sądzimy. 

Wydawać by się mogło, że najmłodsi nie będą zainteresowani poezją, ale to nieprawda. Dzieci są bardzo wrażliwe na piękne słowa rymowanek, piosenek i wierszy. Im szybciej rozpocznie się dziecięca przygoda z poezją, tym lepiej. Wierszyki pomagają rozwinąć emocjonalną wyobraźnię maluchów, a także ich pamięć. Słysząc wiersz, dziecko łatwiej uczy się rozpoznawać znaczenie poszczególnych słów, dostrzega także rytm i melodyjność mowy. Co ważne, osłuchanie z językiem to podstawa rozwoju mowy, a mówiąc więcej, dziecko w przyszłości odwdzięczy się, używając pięknego języka.

Na uwagę zasługą nowoczesne ilustracje Emilii Dziubak, które podkreślają, że nie są to nudne lektury szkolne, ale uniwersalne, ponadczasowe teksty, które mogą się spodobać współczesnym dzieciom.

„Klasycy dzieciom” to ponadczasowe i wartościowe kompendium życiowej mądrości, które jako element polskiej tradycji powinno się znaleźć wśród lektur młodych czytelników. W skład książki wchodzą wierszyki, które są zabawne i rozśmieszają, ale są i takie, które pouczają lub przedstawiają piękno otaczającego nas świata. Wybrana i zamieszczona poezja na pewno spodoba się dziecku, a rodzica przeniesie w czasy młodości. Natomiast ponadczasowa forma i uniwersalny przekaz nigdy nie przeminą, jeśli przedstawimy współczesnemu pokoleniu wiersze służące nauce i poznawaniu najważniejszych wartości. Ich czytanie pomoże w rozwoju inteligencji emocjonalnej u najmłodszych, a piękne wiersze ułatwią im zasypianie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.