Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi

Autor: Carey Wallace
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 229
Wiek: 10+
Moja Ocena: 5+/5

„Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi” to książka przedstawiająca ponad 70 pełnych przygód biografii i śmiałego świadectwa o Chrystusie.

Autorka przedstawia historie o mężczyznach i kobietach, którzy tak dobrze służyli Bogu, że po śmierci zostali wyniesieni do świętości.

Lektura ułożona jest chronologicznie i rozpoczyna ją Polikarp z II wieku n.e., przywódca chrześcijan w Smyrnie, a kończy się na Teresie z Kalkuty (Matce Teresie). Każdy dwu- lub trzy- stronicowy szkic biograficzny zaczyna się od daty, miejsca, w którym święty mieszkał (lub z którego jest znany), atrybutu, patronatu i dnia święta. Natomiast kulminacją jest legenda o konkretnym świętym, wzmocniona głębokimi kolorami i dramatyczną kompozycją obrazu.

Wiele ilustracji może wydawać się przerażających dla młodszych lub bardziej wrażliwych dzieci, z uwagi na ich ciemne barwy i cienie, sugerujące przemoc. Aczkolwiek uważam, że rysunki są wysoce stylizowane i bogate w symbolikę oraz szczegóły, ukazują dramat życia poświęconego Chrystusowi, a także wyjątkowość historii każdego świętego. Tym samym zachęcają czytelnika, aby spojrzał na znanych świętych w nowym świetle i wzbudził zainteresowanie tych mniej znanych.

Same historie są mieszane. Wiele z nich to porywające opowieści o bohaterskich czynach dokonanych przez świętych minionych pokoleń, opowiedziane przystępnym stylem, odpowiednim dla wszystkich pokoleń.

Młodzi odbiorcy poznają historie między innymi Joanny Darc, której transcendentna wiara zmusiła ją do poprowadzenia armii, gdy odwaga króla zawiodła. Franciszka z Asyżu, którego łagodność oswoiła wilka zjadającego ludzi. Walentego, biskupa w czasach starożytnego Rzymu, który tak często mówił o miłości Chrystusa, że ​​dzień jego świętego, 14 lutego, od średniowiecza kojarzy się z miłością dworską. Świętego Tomasza z Akwinu, wielkiego nauczyciela. Piotra Klawera, który opiekował się setkami tysięcy ludzi na statkach niewolników po ich podróży w niewoli. Bernadety Soubirous, której wizja Maryi poinstruowała ją, aby wykopała źródło, które stało się leczniczymi wodami Lourdes i wielu innych.

Książka nie tylko służy jako wprowadzenie do historii niektórych z najsłynniejszych chrześcijan wszechczasów, ale we wszystkich swoich opowieściach promuje moc modlitwy i wiary, odrzucenie materializmu oraz wezwanie do życia dla czegoś ważniejszego niż my sami. Co więcej, w przystępny dla dzieci sposób wprowadza takie tematy, jak monastycyzm, męczeństwo i żebractwo.

„Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi” to zbiór profili chrześcijańskich męczenników, z których każdy ma duchową osobliwość oraz zasługuje na jego szczególny patronat. Bajki skierowane są do dzieci, a trudne wydarzenia przedstawiane są w sposób dostosowany do wieku (myślę, że minimalny wiek to 9 lat). Wszystkie razem tworzą bogatą, inspirującą historię wiary i odwagi. Według mnie lektura spodoba się rodzicom, którzy chcą wzbudzić w swoich dzieciach apetyt na to, co dobre, piękne i prawdziwe. Mój mały, sześcioletni mól książkowy jest nieco za młody na niektóre fragmenty, ale już odliczam czas, kiedy będę mogła mu wręczyć tę lekturę i wspólnie jeszcze raz ją przeczytać. Polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.