Księga Ziemi

Autor: Litton Jonathan
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 64
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Księga Ziemi” to popularnonaukowa książka, która zabierze dzieci na odkrywczą podróż w cztery strony świata.

Ziemia zachwyca naturalnym pięknem przyrody i, pomimo że czasami wyzwala nagromadzoną w sobie moc i energię, jest jedynym miejsce we wszechświecie, które stwarza nam szansę przetrwania.

Książka jest podzielona na cztery duże sekcje, „Procesy zmieniające Ziemię”, „Życie na Ziemi”, „Regiony Ziemi” i „Człowiek i Ziemia”, zawiera kolorowe mapy oraz ciekawe fakty, dotyczące różnych miejsc na naszej planecie, gatunków roślin i zwierząt oraz ludzkich zachowań, z których wszystkie będą zachwycać czytelników. I tak oto zagłębiamy się w pochodzenie i historię skorupy ziemskiej, jej skład oraz zachodzące w niej dynamiczne procesy. Wspólnie zbadamy zjawiska wewnątrz Ziemi i w jej atmosferze, począwszy od trzęsień ziemi i erupcji wulkanu, a skończywszy na burzach i tsunami. W dalszej części przyjrzymy się ogromnej różnorodności form życia występujących na naszej planecie. Poznamy miliardy żywych istot, które mieszkają na naszej planecie – od najmniejszych do największych, od pradawnych do współczesnych. Zobaczymy przeróżne ekosystemy i środowiska, pustynie, lasy deszczowe i wyspy, a także kominy hydrotermalne na dnie mórz i oceanów. Zbadamy, jaki wpływ na losy planety ma człowiek, który wykorzystuje jej zasoby naturalne, rozmnaża się, migruje i w miejsce natury tworzy cywilizację.

Lektura w ciekawy sposób objaśnia warstwy między Ziemią a przestrzenią kosmiczną. Tutaj każda z nich ma odrębne właściwości i, pomimo że ciężko jest pokazać czytelnikom wytyczną linię, rozgraniczającą poszczególne warstwy, uważam, że jest to fajnie wyjaśnione. Nie gorzej przedstawione zostały wodne strefy życia, począwszy od naświetlonej warstwy sięgającej 200 m w głąb, a skończywszy na rowach oceanicznych. Przyjrzymy się 14 cudom świata (po siedem ze świata starożytnego i nowożytnego) oraz kilku innym wyjątkowym miejscom. Poznamy nawet kandydatów na ósmy cud świata, który powinien znaleźć się na liście. Przyglądniemy się grupom etnicznym z całego świata, które do dziś pielęgnują swoje dawne zwyczaje i tradycje. Przeczytamy o 31 wyróżnionych postaciach, którym udało się zmienić bieg historii, a także o wielu innych fascynujący informacjach (pogodzie, klimacie, surwiwalowcach, roślinach, zwierzętach, zagrożeniach dla Ziemi itd.).

„Księga Ziemi” to edukacyjna pozycja przeznaczona dla młodego pokolenia, która pozwala podziwiać wiele cudów naszej błękitnej planety. Zabiera czytelników na wszystkie kontynenty świata, by pomóc im przypatrzeć się różnorodności życia. Księga po brzegi obdarowuje nas przeróżnymi ciekawostkami. Fascynuje swoją treścią, która nie jest męcząca, ale zdumiewa zasobem informacji. Lektura zdecydowanie polecana nawet dla tych, którzy lubią zastanawiać się nad światem, a jej układ pozwala nam zagłębić się w nią bez konieczności czytania jej do końca. Pomimo gabarytowego wyglądu, całość stworzona jest nienagannie. Strony są wykonane z twardego papieru, a uroku księdze dodaje tytuł wycięty w przedniej okładce.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.