Sapiens. Część 1. Narodziny ludzkości. Opowieść graficzna

Autor: Harari Yuval Noah
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 248
Wiek: 9+
Moja Ocena: 5+/5

„Sapiens. Część 1. Narodziny ludzkości. Opowieść graficzna” to komiks dla młodych czytelników o historii ludzkości. Jest opowiedziany za pomocą ilustracji, łączących w sobie naukę i historię, co w sprytny sposób pomaga zrozumieć, w jaki sposób Homo sapiens przybyli na Ziemię.

Dr Yuval Noah Harari obejmuje całą historię ludzkości, od pierwszych ludzi, którzy chodzili po ziemi, po radykalne – a czasem niszczące – przełomy rewolucji poznawczej, rolniczej i naukowej.

Jest to pierwsza z czterech tomów nowa seria, która wciąga czytelników do intelektualnej rozrywki. Powiem Wam, że nie jest łatwo oderwać się od tej 250-stronicowej lektury, która opowiada o przeszłości naszego gatunku.

Graficzny format oferuje czytelnikowi nowy rodzaj intelektualnej i artystycznej eksploracji przeszłości: ewolucja gatunku przeobraża się w reality show, pierwsze spotkanie homo sapiens i neandertalczyka ukazują arcydzieła sztuki współczesnej, a wyginięcie mamutów oraz tygrysów szablozębnych przyjmuje konwencję filmu kryminalnego.

Opowieść podzielona jest na cztery rozdziały, podczas których wraz z profesorem Harari i jego siostrzenicą Zoe poznamy życie i sekrety pierwszych przedstawicieli ludzkiego gatunku. Przemierzamy różne lokalizacje na kuli ziemskiej oraz podróżujemy w czasie. Odwiedzimy ciekawe miejsca i spotkamy się z intrygującymi postaciami: zabawą biolożką profesor Saraswati, superbohaterką Doktor Fikcją i archeologiem ojcem Klüg. Z nimi odkryjemy czym jest człowiek i jak funkcjonuje. Poznamy także najgorszych na świecie seryjnych morderców i będziemy świadkami sprawy sądowej, podczas której zapadnie fundamentalny werdykt.

Wiele zagadnień zostało przedstawionych w książce w formie humorystycznej. Mamy wiele żartów, starożytne postaci rozmawiają współczesnym slangiem, a niektóre fakty zostają przedstawione jako fragment reklamy, czy wywiadu.

To, co czyni publikację bardzo atrakcyjną, to różnorodność podejmowanych tematów, aspektów życia ludzi pierwotnych, pochodzenia i wpływu na otaczające ich środowisko. Końcówka komiksu odsłania uniwersalną prawdę i pewien morał, który wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca, jeśli zależy nam na losie naszej planety. Książka jest również bardzo aktualna z odniesieniem do COVID-19, co mnie zaskoczyło.

„Sapiens. Część 1. Narodziny ludzkości. Opowieść graficzna” to historia ludzkości, a konkretnie powstanie homo sapiens i upadek pięciu innych gatunków ludzi w epoce jaskiniowca. Jest to epicka opowieść, która w żartobliwy i pomysłowy sposób pokazuje galop ludzkiej prehistorii. Lektura jest czytelna i mądra, fascynująca i prowokująca do myślenia. Jestem zdumiona tym, w jaki sposób twórcom książki udało się wyjaśnić wszystkie pojęcia naukowe. Myślę, że młody czytelnik z łatwością je zrozumie, jednak polecam pozycję nieco starszej publiczności, zważywszy na kilka tematów tabu. Ja sama wyczekuję kolejnego tomu i mam nadzieję, że się nie zawiodę. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą bestsellerową pozycją.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.