Jestem Śmierć

Autor: Larsen Elisabeth Helland
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Liczba stron: 44
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Jestem Śmierć” to książeczka dla dzieci, która w sympatyczny sposób wyjaśnia zagadnienia kresu życia, a do tego w sposób zrozumiały oswaja je z tym trudnym tematem.

Tytułowa postać to zielonooka dziewczynka o różowych policzkach z kwiatkiem we włosach, która odwiedza małe zwierzęta z miękkim futrem i duże zwierzęta z ostrymi zębami. Przybywa także do ludzi, którzy zasłaniają okna lub zapalają świecę w nadziei, że ich minie. Nie omija ona jednak nikogo ani osób starszych, ani młodych, ani nienarodzonych.

Śmierć ma zadanie do wykonania i nikt nie może się przed nią ukryć. Nawiedza wszystkie stworzenia i rośliny. Jedynej rzeczy, której nie może zrobić, to odebrać miłość i wspomnienia.

Wertując kartkę po kartce, widzimy główną bohaterkę jako sympatyczną postać, która tłumaczy nam, że jest częścią nas samych. Nie wyróżnia nic ani nikogo, traktując każdego człowieka, zwierzę i roślinę, jako wyjątkowe stworzenie, któremu należy się miłość, wsparcie i dobre słowo. Jej głównym zadaniem jest zabranie wszystkich, którzy mają umrzeć, bez wyjątku czy są to owady, słonie, dzieci, czy starcy.

Śmierć przedstawiania w książce nie jest straszna czy zimna, wręcz przeciwnie, jest przyjazna. W mądry i ciepły sposób ukazuje to, czego tak naprawdę wszyscy się boimy. Wyjaśnia młodej publiczności, że odgrywa niezastąpioną rolę, ponieważ bez niej nie będzie miejsca na wyłonienie się nowego życia.

Słowa i dopełniające obrazy ukazują śmierć, jako nieodłączną część życia i miłości, towarzyszkę wszystkiego, co istnieje. Ilustracje dodają książeczce ogromnej delikatności i subtelności. Są one spokojne i miłe, nie odstraszają młodych czytelników, za to świetnie komponują się z tekstem.

„Jestem śmierć” to poetycko napisania lektura z bardzo prostymi słowami, które kryją w sobie bogactwo treści. Autorka w sposób bardzo przystępny i z wielką czułością przedstawia młodym czytelnikom naturę śmierci. Wyjaśnia zachowania ludzi wobec tego tematu oraz opisuje różne okoliczności związane z umieraniem. Wspólnie z „Jestem Życie” w niezwykle piękny i nieoczywisty sposób zadane zostają podstawowe pytania dotyczące tego, czym jest śmierć i życie. Pozycja może przydać się rodzicom, których dzieci stoją w obliczu utraty członka rodziny, przyjaciela lub zwierzaka. Lektura zawiera słowa, które pozwolą wyrazić to, co często jest tak trudne do wyjaśnienia. Publikacja kończy się takim uczuciem podniesienia i akceptacji, że czytelnicy w każdym wieku przewracają ostatnią stronę z uśmiechem. Zdecydowanie jest to książka warta uwagi i posiadania na domowej półce. Szczerze polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.