Sowa czy puszczyk?

Autor: Emma Strack
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 124
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Sowa czy puszczyk?” to edukacyjna pozycja dla dzieci, która w prosty i przystępny sposób tłumaczy ambiwalencję 52 par ukrytych na stronach.

Co odróżnia Antarktydę od Arktyki, krokodyla od aligatora, zlewozmywak od umywalki i piszczel od strzałki? Różnica tkwi w szczegółach! Niniejsza lektura to bogata w treść ilustrowana ekstrawagancja, która oddaje różnice między imponującą kolekcją par – od zwierząt, przez jedzenie, po geografię – oferujących pouczające i zabawne ciekawostki w łatwym do przeglądania formacie.

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów: zwierzęta, jedzenie, geografia, garderoba, ciało oraz miasto. W każdej kategorii znajdziemy pary przedmiotów, które wydają się podobne, ale nieco się od siebie różnią. Na każdej rozkładówce znajduje się również pomocna tabela (najważniejsze informacje, wyróżniki, lata rozpoznania, klasyfikacja, odkrycia), która porównuje opisywany duet. Zestawione pary dotyczą nie tylko zagadnień przyrodniczych czy geograficznych, ale znajdziemy tu również definicje różnych rodzajów jedzenia, ubrań czy przedmiotów codziennego użytku oraz wszystkiego, co można spotkać na co dzień w najbliższym otoczeniu.

Na końcu lektury dostępny jest indeks, dzięki któremu czytelnicy mogą wybrać, które pary chcą najpierw zbadać.

„Sowa czy puszczyk?” to kolekcja par, które są podobne, ale nie tak do końca. Na stronach publikacji przeczytamy o naukowych faktach, poznamy zabawne informacje oraz niesamowite ciekawostki. Co podobało mi się najbardziej to to, że autor od razu przechodzi do sedna różnic opisywanych dwóch rzeczy. Nie rozpisuje się, lecz przedstawia podobieństwo lub przeciwstawność. Nie męczy to młodego odbiorcy ilością informacji, a przekazuje istotną wiedzę.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.