Mucha i Pajączek

Autor: Jeremi Bartosiak
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Liczba stron: 40
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Mucha i Pajączek” to krótkie opowiadanie, które w interesujący i zabawny sposób pokazuje, że istnieją różne perspektywy patrzenia na świat, oczami dziecka i robali.

Książeczka podzielona jest na 5 części i przedstawia historię kilkuletniego chłopca oraz sytuację, w jakiej się znalazł. Mały Bruno zostawia w pokoju nadgryzione jabłko, na którym siada mucha. Owad wywołuje w nim niepokój. Zaalarmowana wrzaskiem mama wbiegła do pomieszczenia. Jej oczom ukazuje się bałagan na podłodze, więc prosi, aby synek wszystko posprzątał.

Kiedy zapada noc, Bruno w świetle księżyca dostrzega podejrzany cień na dywanie. Cały dom został postawiony na nogi z powodu nieproszonego gościa. Do akcji wkracza tata ze zwiniętą w rulon gazetą, by pomóc dziecku wrócić do łóżka i zasnąć. Czarna plama, która okazała się pająkiem, zniknęła bez śladu.

Następnego ranka Bruno z tatą znajdują uplecioną pajęczynę. Mężczyzna tłumaczy chłopcu, że jeśli nie będzie utrzymywał porządku w swoim pokoju, to nie tylko będą się do niego spraszać okoliczne owady, ale i odwiedzi go tajemnicza postać Boboka.

Powyższa historia widziana jest oczami Bruna. Młody czytelnik poznaje także odczucia muchy i pająka, to, w jaki sposób one widzą wielkoluda i czego się boją. Teraz dziecko może nie tylko wyobrazić sobie, co czuje robak znajdujący się w pobliżu, ale też jak prowadzi swoje życie. Uczy to prozwierzęcej postawy i szacunku, nawet do takich małych stworzeń, jakimi są owady.

„Mucha i Pajączek” to książeczka dla dzieci, która podkreśla znaczenie empatii w życiu. Uczy wrażliwości oraz rozumienia natury. Opowieść pokazuje, że spojrzenie z innego punktu odniesienia zupełnie zmienia perspektywę, a przy okazji przemyca dobrą radę, że warto sprzątać w swoim pokoju. Według mnie jest to mądra lektura dla młodych czytelników. Doszukałam się także wydania w formie audiobooka, a ponieważ bardzo lubimy słuchowiska, skuszę się również na jej zakup w takiej formie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.