Oto jest dyktatura

Autor: Plantel Equipo
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Oto jest dyktatura” to album napisany przez Equipo Plantel, zilustrowany przez Mikel Casal i przetłumaczony z języka hiszpańskiego przez Tomasza Pindela.

Dyktatura jest jak dyktando: jeden człowiek mówi innym, co mają robić, a oni to wykonują. I to wszystko. Dyktator stopniowo podporządkowuje sobie wszystkie sfery polityki, prezentując samego siebie przed narodem jako najważniejszego, najmądrzejszego, najwyższego. Tyran doskonały, wzorzec despoty.

Lektura wyjaśnia czytelnikom, kim jest dyktator, jego typowy profil, sposób rządzenia i konsekwencje dla kraju oraz jego mieszkańców, takie jak pozbawienie wolności myśli, jakości życia itp. Autor wyjaśnia mechanizmy działania oraz upadku dyktatury prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem. Groza tej pozycji polega na celności, prostocie i adresacie. To naprawdę trafny i jasny wykład, pokazujący istotę totalitaryzmu. Natomiast sugestywne ilustracje potęgują klimat strachu i zniewolenia.

Książkę zamyka „test z dyktatury” oraz zachęta dla młodych czytelników i czytelniczek do nadsyłania odpowiedzi na napotykane gdzieniegdzie pytania, na podstawie których powstanie nowa książka. W ten sposób wszyscy będą mogli się dowiedzieć, co o tych sprawach myślą dzieci.

Ciekawym pomysłem jest wyklejka na przodzie i końcu lektury, obfitująca w rzędy portretów dyktatorów, która może zainspirować czytelnika do szukania i poszerzania wiedzy na ten temat.

„Oto jest dyktatura” zamyka czterotomową serię dla dzieci – „Książki Jutra”. Publikacja została wydana po raz pierwszy w Hiszpanii pod koniec lat siedemdziesiątych, dziś z nowymi ilustracjami, prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenia na ważne zagadnienia społeczne. Jest to mocna lektura, wspomagająca rodziców w tłumaczeniu dzieciom świata. Dla małych słuchaczy to wspaniałe pierwsze podręczniki edukacji obywatelskiej. Według mnie seria „Książek Jutra” warta jest poznania, polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.