Moje prawa. Ważna sprawa

Autor: Renata Piątkowska
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 124
Wiek: 5+
Moja Ocena: 6/5

„Moje prawa. Ważna sprawa” to zbiór szesnastu historii z życia codziennego, ściśle związanych z poszczególnymi zapisami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka.

Każde opowiadanie zawarte w tej książeczce dotyczy innego zagadnienia. Są one wartościowe, wciągające i interesujące. Natomiast trudne kwestie, niekiedy niezrozumiałe dla dziecka, przedstawiane są w niezwykle przystępny sposób. Lektura uświadamia małym czytelnikom, że ich prawa to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. A przestrzeganie ich wiąże się z odpowiedzialnością i rozsądkiem. Prawo mają wszyscy, bez względu na wiek.

Konwencja o Prawach Dziecka mówi o wielu trudnych sprawach, o pracy zarobkowej dzieci, o złym dotyku, biciu. Sztuką jest nie przestraszyć tymi tematami, lecz przekonać najmłodszych i ich opiekunów do otwartej rozmowy.

Myślę, że autorki osiągnęły cel uświadomienia konieczności przestrzegania praw dziecka, wskazując na równość wszystkich dzieci wobec prawa, kształtowanie postawy tolerancji wobec różnorodności oraz budowanie poczucia swojej wartości. Po przeczytaniu historyjki o „Urodzinach” zaczęłam się zastanawiać czy Adaś nie ma za dużo zajęć pozalekcyjnych. Bukiet kursów, zabaw, ćwiczeń, spotkań w miejscu, gdzie mieszkamy, jest przeogromny i może zapełnić kalendarz po brzegi. Po wspólnej naradzie wybraliśmy te zajęcia, które stawiają Adasiowi radość i satysfakcję. Jednak po takim przykładzie jestem bardziej wyczulona na jakikolwiek sygnał z jego strony, oczywiście gdyby się taki pojawił.

„Moje prawa. Ważna sprawa” to mądra, ważna i godna polecenia książka dla dzieci i ich rodziców. Każda z zawartych historyjek porusza ważne tematy, jak wartościowe wychowanie i kształtowanie postaw młodego człowieka. Gorąco polecam jej zakup!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.