Dawniej, czyli drzewiej

Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo: Bajka
Liczba stron: 64
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5

„Dawniej, czyli drzewiej” to zabawne i dowcipne historie, pokazujące znaczenie słów, które są archaiczne i wyszły dawno z użycia.

Małgorzata Strzałkowska stworzyła niezwykły leksykon wyrazów i zwrotów,  których studiowanie staje się pasjonującą lekcją historii języka. Ta pozycja jest pełna zabawnych opisów dawnych obyczajów, anegdot i zaskakujących ciekawostek z życia naszych przodków.

Każda strona to prezentacja jednego lub dwóch słów. Znajdziemy tutaj przykłady różnorodnych przesunięć znaczeniowych, sytuacji, w których jakieś słowo zaczyna oznaczać coś innego, zmienia swoje zabarwienie emocjonalne. Czytelnik dostrzega jak dynamiczny i żywiołowy jest nasz język, jak bardzo ewoluuje.

Lektura została napisana przystępnym językiem, a w treści autorka ukryła wiele ciekawostek, historyjek obyczajowych i reguł gramatycznych. Książka jest pełna wyrazów, których dawnego znaczenia naprawdę trudno się domyślić, gdy nie posiada się wiedzy z zakresu językoznawstwa czy historii języka polskiego. Ja sama dowiedziałam się, że w dawnej polszczyźnie istniała liczba podwójna, której pozostałością są dwie formy odmiany takich słów jako oko czy ucho. Natomiast rozkładówka i wyjaśnienie słowa „fajne” zaskoczyło mnie swoją odmianą, w której to jedno słowo ma tak wiele znaczeń.

Podsumowaniem tytułu okazały się zagadki i krzyżówki, które są ciekawą zabawą dla czytelnika. Dzieci i dorośli mogą poćwiczyć pamięć i sprawdzić zdobytą lub już posiadaną wiedzę o języku polskim. Taki mini sprawdzian potwierdzi czy jesteśmy uważni podczas czytania lektury.

„Dawniej, czyli drzewiej” to leksykon słów i wyrażeń czasem już zapomnianych, a niekiedy używanych kompletnie bez świadomości ich pierwotnego znaczenia czy pochodzenia. Książka jest bardzo ciekawa, opowiada o powiedzeniach i przysłowiach dziś nie zrozumiałych, choć często używanych. Tytuł nie tylko czyta się z przyjemnością, ale też z ochotą i ogląda się go z ciekawością. Rysunki budują klimat do każdego wpisu. Są Bardzo kolorowe, detaliczne i według mnie dobrze komponują się z tekstem. Gorąco polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.