Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok

Autor: Agata Loth-Ignaciuk
Wydawnictwo: Druganoga
Liczba stron: 88
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” to książka, która powstała we współpracy z tytułowym bohaterem i jest kontynuacją projektu wydawniczego o najsłynniejszych polskich podróżnikach oraz odkrywcach. Pierwszą książką z tego cyklu był tom „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem”, opowiadający o kajakowych wyprawach Aleksandra Doby.

Lektura opowiada o wyczynie polarnika, który w maju 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem jako pierwszy Polak zdobył północny kraniec Ziemi, a siedem miesięcy później dotarł samotnie na biegun południowy. Tym samym został pierwszym człowiekiem na świecie, który w jednym roku zdobył oba bieguny.

Książka odkrywa przed czytelnikiem fascynującą opowieść o polarniku, podróżniku ekstremalnym i jego niesamowitej wyprawie na krańce Ziemi. Marek Kamiński będąc małym chłopcem, śnił o wyprawach w nieznane. Mając zaledwie 15 lat, za własne oszczędności pojechał do Danii, gdzie zaciągnął się na statek. Trzeba przyznać, że cokolwiek planował – kończył to sukcesem.

12 marca 1995 wyruszył wraz z Wojtkiem Moskalem, żeby zdobyć Biegun Północny. Natomiast kilka miesięcy później Marek odbył samotną, zakończoną sukcesem wyprawę na biegun południowy. Oba etapy wyprawy, zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa.

Ciekawostką i być może inspiracją dla czytelników, mogą być dalsze wyprawy tytułowego bohatera. Otóż podróżnik nie zaprzestał na sławie, jaką przyniosło mu zdobycie obu biegunów w ciągu jednego roku. Pan Kamiński na swoim koncie ma też wiele innych ciekawych przygód, z których każda jest ciekawą historią i materiałem na osobną książkę.

„Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” to opowieść biograficzna, tekst popularnonaukowy i historia o przygodzie. Całość lektury jest merytoryczna i bogata w fascynujące detale, a jednocześnie przystępna, atrakcyjna i uniwersalna. Używając tylko trzech kolorów, ilustrator Bartłomiej Ignaciuk umiejętnie przywołuje ekstremalne zimno, żywiołowe krajobrazy i zuchwałość odkrywców. Rysunki zapewniają niezbędną oprawę tekstowi naukowemu, który pokazuje cały proces, w tym także stan psychiczny, emocjonalny i fizyczny odkrywców. Marzenie dziecka o eksploracji i podziw dla osiągnięć Marka Kamińskiego są dekonstruowane i demistyfikowane w sposób, który zachęca do dalszych badań. Książkę polecam małym odkrywcom, podróżnikom i wszystkim ciekawskim świata.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.