Święta na świecie

Autor: Sofie Maria Brand
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

Jednym z najważniejszych dni dla Amerykanów jest Święto Dziękczynienia, które dochodzone jest w USA zawsze w ostatni czwartek listopada, akurat dzisiaj. Od tego dnia w powietrzu czuć już atmosferę świąt. Fasady domów, ulice i witryny sklepowe zostają przystojnie migoczącymi mikołajami i choinkami. Fajnie się złożyło, że akurat czytaliśmy z Adasiem rozdział o świętach w Stanach Zjednoczonych i chcemy się z Wami podzielić wrażeniami.

„Święta na świecie” to inspirująca książka dla dzieci, która zawiera wiele faktów o grudniowym świętowaniu.

Sofia Maria Brand zabiera w podróż dorosłych i dzieci, zapoznając ich z 24. bardzo różnymi państwami. Pokazuje zarówno dydaktyczny, jak i pedagogiczny przegląd różnych krajów i życia ich mieszkańców w tak naturalny sposób, że niemalże zaskakuje tym czytelnika.

Z publikacji dowiadujemy się, kiedy różni ludzie świętują Boże Narodzenie, jaka na ogół jest pogoda w danym regionie w Wigilię i co szczególnie charakteryzuje ich wyjątkowe, bożonarodzeniowe tradycje. Przeczytamy również, jak historia poszczególnych krajów ukształtowała sposób obchodzenia Wigilii przez ich ludność, co podaje się u nich na świąteczny obiad oraz jakie dekoracje widuje się na ulicach i zaułkach.

Na stronach znajdują się małe pola informacyjne, które mówią o liczbie mieszkańców danego kraju i które religie są tam najbardziej rozpowszechnione. Dodatkowo czytelnik może zerknąć na obrazek globusa pokazujący, gdzie na kuli ziemskiej znajduje miejsce, o którym mowa.

Książka jest bogato ilustrowana pięknymi rysunkami Rasmusa Juula, które zarówno przywołują świąteczny nastrój, jak i znakomicie uzupełniają każdą stronę tekstu. Wszystkie rozkładówki są piękne i kolorowe, sugestywne i wypełnione radością oraz podekscytowaniem.

Na końcu znajdziemy dodatkowe informacje o świętach głównych religii, a także o związku niektórych z nich ze sobą (chrześcijaństwo, islam, judaizm, hinduizm i buddyzm).

„Święta na świecie” to książka dla dzieci i dorosłych, którzy chcą zapoznać się ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w 24. krajach na całym świecie. Tytuł może więc służyć jako inny kalendarz adwentowy. Czytelnicy badają zwyczaje jednego kraju pod kątem wiary, tradycji i zwyczajów. Według mnie jest to lektura, która uczy nasze dzieci tolerancji i pokazuje im dzielące nas różnice. Daje im ogólne zrozumienie otaczającego ich świata i wglądu, pokazując, że na stołach na świecie nie góruje jedynie smażony karp, klejone pierogi, czerwony barszcz czy prezenty pod choinką, ale to, co dla danego narodu jest tradycją. Warto pielęgnować swoje rodzinne zwyczaje i przekazywać je dalszym pokoleniom. Bardzo gorąco polecam „Święta na świecie” dla całej rodziny do wspólnego czytania.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.