Bajki, które pomagają odkrywać talenty

Autor: Begoña Ibarrola
Wydawnictwo: Finebooks
Liczba stron: 196
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5

“Bajki, które pomagają odkrywać talenty”należą do cyklu trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Każdy rozdział zawiera dwa opowiadania, a opisane sytuacje pomagają zwrócić uwagę na różnorodne uzdolnienia ich bohaterów.

Publikacja opiera się na Teorii Inteligencji Wielorakich Gardnera, zgodnie z którą inteligencja nie jest pojedyncza, ale mnoga i każdy ma je w mniejszym lub większym stopniu rozwinięte. Dlatego jedna osoba może być dobra w liczbach, inna w muzyce lub relacjach międzyludzkich. Wszyscy jesteśmy różni do tego stopnia, że wszyscy mamy mocne i słabe strony, a to nie czyni nas po prostu innymi.

Pierwszą rzeczą, którą znajdziemy po otwarciu książki, jest krótkie teoretyczne wyjaśnienie inteligencji wielorakiej, dzięki czemu możemy podejść do tej koncepcji i ją zrozumieć. Następnie znajdziemy prezentację dwóch głównych szkół księgi: szkoły Ziemi i szkoły Pegaza; a także prezentacja każdego z uczniów z tych placówek. W następnej kolejności zostanie przedstawione 9 rodzajów inteligencji wraz z obszerniejszą definicją każdej z nich (oczywiście te strony są przeznaczone do przeczytania dla rodziców i nauczycieli). Po tej stronie teoretycznej czytelnik znajdzie dwa opowiadania, związane w szczególności z rozwojem i wykorzystaniem danego typu inteligencji.

Uczniowie szkoły Ziemi podróżują do Pegaza ze swoimi nauczycielami, aby zobaczyć tam ośrodek szkoleniowy. Jest to kilkudniowa wycieczka, podczas której ziemianie wiele się dowiedzą o planecie Pegaz oraz o tamtejszym sposobie nauczania. Bohaterowie wspólnie bawią się i borykają się z problemami, ucząc się wspólnego życia i szacunku dla różnorodności. W czasie licznych przygód, dzieci odkrywają, że po pierwsze wcale tak bardzo się między sobą nie różnią jako mieszkańcy różnych planet, a po drugie zauważają, że każdy ma jakiś talent i to z kolei każdego wyróżnia.

W tej książce znajdują się historie i propozycje działań mających na celu promowanie rozwoju każdego typu inteligencji. W ten sposób dzieciom spodobają się opowiadania, a kiedy poczują się utożsamiane z jedną lub kilkoma postaciami, będą mogły odkryć swoje talenty. Na końcu każdego rozdziału są również fajne wskazówki dla rodziców, w tym propozycje wspólnych zabaw i rozmów.

“Bajki, które pomagają odkrywać talenty”to książka licząca około 200 stron, z twardą okładką oraz kolorowymi i atrakcyjnymi ilustracjami, które przeniosą nas na inną planetę. Fabuła jest spójna z teorią naukową. Według mnie to wspaniała i pouczająca lektura. Nie tylko pomaga poprzez wspólne czytanie i rozmowę odkryć zainteresowania oraz talenty dziecka, ale fantastycznie pokazuje, jak ważna jest tolerancja i otwartość. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.