Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka

Autor: Maciej Lisowski
Wydawnictwo: Pryzmat
Liczba stron: 40
Wiek: 4+
Moja ocena: 5/5

„Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka” to książka da dzieci o tytułowej bohaterce, jej rodzeństwie i krewnych.

To niezwykle aktualny tytuł, w którym obecne czasy są zdominowane przez świat wirtualny. Mało kto potrafi wytrzymać bez smartfona czy innego urządzenia multimedialnego. Niegdyś nauczyciel pisał białą kredą po tablicy, teraz puszcza slajdy z projektora. Szkoły pozwalają na odrabianie lekcji używając tabletów, promują gry edukacyjne i do niedawna lekcje odbywały się wirtualnie. Świat rośnie w dobie ery technologii i nowoczesnych smart gadżetów.

Nie wiem jak jest u Was, ale my ciągle staramy się ograniczać wszelkie gry komputerowe, zastępując planszowymi i karcianymi. Tablet służy u nas do odtwarzania audiobooków z kolekcji wartościowych pozycji. Telewizor włączany jest, kiedy wspólnie chcemy oglądnąć ciekawy seans rodzinny czy program edukacyjny (chociaż jednak bajki też się zdarzają, ciut za często). Natomiast domowy komputer służy do pracy, wiec jest poza zasięgiem małych rączek. Już nie raz z ust znajomych podła uwaga, jak my tego dokonaliśmy. Dokładnie tak samo, jak przedstawiliśmy Adasiowi zasady zdrowego odżywiania się, zastępowania słodyczy innymi produktami i prawem do decydowania co jest dla niego dobre.

Ta niepozorna książeczka skrywa w sobie bardzo wiele ważnych uwag, złotych rad, zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim przytacza kilka prawdziwych historii. Takich, które zdarzają się na porządku dziennym i zagrażają zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu.

Kolorowe rysunki są miłe i sympatyczne dla młodszych czytelników, a cała teść oraz dialogi z komórką Kasią są mądre i ważne. Tytuł kończy się podsumowaniem pięciu bardzo ważnych wskazówek, które uchronią nas i naszych bliskich przed uzależnieniami.

„Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka” autorstwa Macieja Lisowskiego jest wartościową i potrzebną lekturą w obecnych czasach. Polecam przeczytanie jej nie tylko młodym czytelnikom, ale również rodzicom, aby mogli czuwać nad zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowego korzystania w sieci. Myślę, że książka mogłaby być mądrym pomysłem na prezent pod choinkę – ja sama zakupiłam dodatkowy egzemplarz dla pewnej rodziny.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.