Zmiataj

Autor: Louise Greig
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Moja ocena: 5/5

„Zmiataj” śledzi Edzia i jego zły nastrój oraz pokazuje, jak łatwo jest dać się ponieść emocjom i nadmiernie reagować, gdy jest się w złym humorze.

Pewnego dnia jesienny liść pofrunął prosto na twarz Edzia. To wcale nie było nic takiego, naprawdę, ale wprawiło chłopca w naprawdę zły nastrój. Zabrał się do pracy, zmiatając wszystkie opadłe liście (swoje kłopoty) w jeden wielki stos.

Chłopiec ma taką obsesję na punkcie kolekcjonowania drobnych problemów, że zapomina spojrzeć w górę, by dostrzec i cieszyć się rzeczami, które kiedyś uważał za zachwycające. W końcu ogromny stos drobnych problemów Edzia zaczyna pochłaniać wszystkich i wszystko wokół niego.

Jego działania powodują dewastację wokół niego i dopiero wtedy, gdy jest wyczerpany, spogląda wstecz i uświadamia sobie, że „coś musiało się zmienić”. Na koniec, wyczerpawszy swój gniew, Edzio zastanawia się nad lepszymi wyborami, których mógłby dokonywać w przyszłości.

„Zmiataj” to mądry i wartościowy tytuł, a jego piękne ilustracje doskonale tworzą metaforę „złego nastroju”, które mogą pomóc dzieciom pomyśleć o własnych działaniach, gdy są w złym humorze i o tym, jak wpływa to na innych. Książka mówi nam, że kiedy jesteśmy źli i pochłonięci chwilą, często możemy stracić z oczu ważne rzeczy i wpływ, jaki ma to na otaczających nas ludzi. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.