M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki

Autor: Michał Libera
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 224
Wiek: 6+
Moja ocena: 5/5

„M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki” to książka dla dzieci, która prezentuje 66 autorów i ich zróżnicowany pejzaż dźwięków oraz melodii.

Nie jest to jednak encyklopedia znanych piosenek ani spis nazwisk kompozytorów, ale publikacja przedstawiająca muzykę w kontekstach, czasem całkowicie nieoczekiwanych.

W ciągu ostatnich stu lat możliwości rozumienia i tworzenia muzyki radykalnie się rozszerzyły. Świat zamienił się w fascynujący krajobraz niezliczonych rodzajów jej interpretacji. Muzyka może być sztuką, medytacją, wiadomością, protestem, zabawą i nauką.

Wiec czym jest muzyka? Gdzie jej szukać? Jak można go stworzyć? W ciągu ostatnich stu lat możliwości rozumienia i tworzenia muzyki dramatycznie się rozszerzyły. Książka przedstawia różnorodny wybór przykładów, które demonstrują niektóre z tych podejść.

W 44 zwięzłych i przystępnych rozdziałach autorzy przedstawiają wybranych kompozytorów, muzyków i ich dzieła, ukazując na ich przykładach różnorodne sposoby myślenia o dźwięku, muzyce, komponowaniu oraz byciu muzykiem.

Czytelnicy na stronach spotkają nie tylko aktywnych muzyków, ale także artystów i eksperymentatorów z dźwiękiem np. amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a, który twierdził, że „wszystko jest muzyką”, ponieważ dźwięków nie da się podzielić na mniej i bardziej muzykalne. Marka Bainera, który posługuje się specjalnymi instrumentami, aby nagrywać dźwięki wewnątrz konstrukcji budynku, a następnie odtwarza je na koncertach. Wolfganga von Kempela, który zbudował mówiącą maszynę. Karlheinza Stockhausena, który wymusił kwartet skrzypcowy do grania dźwięków helikopterów przelatujących nad salą koncertową. Briana Eno jako przykład muzyka niekoniecznie kończącego szkołę muzyczną, która ma wpływ na rozwój muzyki na całym świecie. Maxa Neuhausa, który twierdzi, że zwracamy większą uwagę na to, co widzimy niż na to, co słyszymy. Leona Thèremina, który zbudował pierwszy na świecie instrument elektroniczny, czy Aloisa Hábu, czeskiego kompozytora, który pomógł zbudować unikalny fortepian ćwierćtonowy wystawiony dziś w Muzeum Czeskim muzyki.

Aby doświadczenie odkrycia było doskonałe, do lektury dołączona jest strona: muzykownik.pl, po to, aby czytelnik mógł odsłuchać większość opisanych utworów. Jest to właściwie zbiór dźwięków, w którym znajdziemy m.in. linki do nagrań piosenek, o których mowa w księdze.

„M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki” zaskakuje szerokim ujęciem tematu, a autorzy przytaczają dziesiątki przykładów oryginalnego podejścia do tej dziedziny sztuki. Tytuł jest także świetnym punktem wyjścia do badań nad niewyczerpanym pejzażem muzyki i wyjątkową panoramą bombastycznej akustyki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.