Jak naśladujemy naturę

Autor: Séraphine Menu
Wydawnictwo: Lis Polarny
Liczba stron: 78
Wiek: 5+
Moja ocena: 4+/5

„Jak naśladujemy naturę” to edukacyjna książka dla dzieci, która w ciekawy i przystępny sposób przybliża zjawisko biomimetyki.

„W naturze nic nie jest pozostawione przypadkowi i każdy szczegół jest ważny. Od komarów po wieloryby, od stokrotek po baobaby, wszystko się liczy. Również nasze życie zależy ściśle od tej mnogości małych rzeczy, które tworzą tę kruchą równowagę, którą należy zachować”. Wszystko wokół nas jest niesamowicie bogate w pomysłowe ekosystemy, które podtrzymują życie. Jednak przez nadmierne wykorzystanie zasobów natury zaburzamy równowagę, która staje się krucha.

Termin biomimetyki, czyli naśladowanie życia, pojawił się po raz pierwszy w latach 80. za pośrednictwem badaczki Janine Benyus. Człowiek zawsze patrzył na swoje otoczenie, aby zrozumieć, tworzyć i wprowadzać innowacje. Analiza przyrody daje początek innowacjom i wynalazkom. Drewno i klej biomedyczny jest inspirowany pleśniami, radar – falami elektromagnetycznymi nietoperzy, rozrusznik – sercem wieloryba, igła strzykawki – komarem, rzep – kwiatem łopianu, wodoodporna tkanina – kwiatem lotosu, a kamizelki kuloodporne – pajęczym jedwabiem.

Publikacja nie tylko pokazuje doskonałość funkcjonujących w naturze rozwiązań, ale także uwrażliwia na fakt, że ten niezwykły mechanizm wymaga naszej troski i dbałości.

Dzięki dużemu formatowi, twardej okładce, eleganckim ilustracjom oraz pięknym zestawieniom kolorystycznym, ta książka zachwyca zarówno oko, jak i umysł. Krótkie, wyraźne teksty przechodzą od razu do sedna. Skuteczny tandem opowiada o nie tak łatwym temacie, aby dzieci jutra odkryły możliwe głosy do zmiany rzeczy na lepsze i zwiększenia szacunku do natury.

Tytuł „Jak naśladujemy naturę” to optymistyczna wizja przyszłości oparta na pięknie i potędze natury oraz mądrości człowieka, oraz inspiracja do działania i współdziałania z przyrodą. Pomimo, że jesteśmy dopiero na początku zmian, które mogą kształtować naszą przyszłość, to nigdy nie powinniśmy rezygnować z lepszego patrzenia na to, co nas otacza, aby lepiej zrozumieć i działać. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.