Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

Autor: Rachel Ignotofsky
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 128
Wiek: 8+
Moja ocena: 4+/5

„Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda” to książka z obrazkami dla dzieci autorstwa Rachel Ignotofsky, która uczy o różnych ekosystemach oraz roślinach i zwierzętach, które w nich żyją.

To absolutnie piękna publikacja z bardzo dobrze zorganizowanymi informacjami. Każdy ekosystem zajmuje jedną rozkładówkę, z lewej strony zobaczymy świetne ilustracje, a prawej fakty: opis danego ekosystemu, a także jego największych korzyści i zagrożeń. Po przebyciu przez wszystkie kontynenty autorka omawia procesy, jakie zachodzą w ekosystemach wodnych, pokazuje cykliczne procesy w przyrodzie i to, co bardzo ważne – wskazuje, jak człowiek działa na przyrodę, jakie są zmiany klimatyczne i jak chronić naszą planetę.

Każdy rysunek, zamknięty w ramkach przypominających szklany słoik, pokazuje zależności między organizmami i pozwala zapoznać się z nowymi gatunkami. Duże grafiki pokazują, jak na jednym ekosystemie spotykają się zwierzęta i rośliny oraz elementy przyrody nieożywionej. Bogaty tekst wszystko wyjaśnia, pokazuje i tłumaczy.

Podobały mi się wszystkie ilustracje i to, jak skonfigurowano każdą stronę ekosystemu, z ogólnymi informacjami, zabawnymi faktami, największymi korzyściami i zagrożeniami. Te ostatnie zostały szczególnie dobrze potraktowane, podkreślając zmiany klimatyczne jako największe dla wszystkich siedlisk, a jednocześnie dając nadzieję na zmiany zachodzące w lokalnych społecznościach.

Szczególnie doceniam ostatnie kilka stron o zmianach klimatycznych, przyczynach globalnego ocieplenia, o tym, jak możemy pomóc chronić naszą planetę, oraz ilustrowany słowniczek.

„Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda” to barwna wędrówka, do której zaprasza Rachel Ignotofsky. Młodzi czytelnicy poznają różne ekosystemy występujące na Ziemi i przekonają się, że zdobywanie wiedzy to najbardziej fascynująca podróż, a przy tym świetna rozrywka. Lektura wydana jest w solidnej oprawie z oszałamiającą szatą graficzną, która pobudzi umysł niejednego czytelnika. Tytuł można potraktować jako rodzaj książki popularnonaukowej, ale nie takiej, która zanudza treścią – tutaj język dostosowany jest do młodszej publiczności. Polecam miłośnikom przyrody, ciekawskim świata i kolekcjonerom pięknych wydań.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.