Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz

Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo: GWP
Liczba stron: 104
Wiek: 7+
Moja ocena: 5/5

„Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz” to tytuł, który dostarcza rzetelnej wiedzy na temat działania napojów procentowych i mechanizmu choroby alkoholowej.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku od 7 lat i ma przestrzec je przed piciem alkoholu oraz pomóc im zrozumieć, co się dzieje z ludźmi pijącymi nadmiernie, w szczególności członkom rodziny.

Wszystkie informacje zostały ułożone w formie krótko omówionych zagadnień, opatrzonych odpowiednimi ćwiczeniami, które mają pomóc młodemu czytelnikowi zrozumieć i zapamiętać podstawowe treści.

Lektura służy dwóm celom; z jednej strony poznawczemu, dostarczając potrzebną wiedzę, a z drugiej terapeutycznemu, ponieważ ma zmienić myślenie, pomóc w zrozumieniu i akceptowaniu uczuć oraz zachęca do własnych, pozytywnych zachowań.

„Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz” obejmuje cztery obszary zagadnień: „Wiedza i myślenie” (czytelnik poznaje jakim zagrożeniem dla organizmu jest alkohol i jak łatwo się od niego uzależnić), „Uczucia” (w tej części omawiane są emocje powstające w rodzinie z problemem alkoholowym), „Zachowania” (tutaj przedstawione są zachowania charakterystyczne dla ludzi skupionych wokół problemu alkoholowego) i „Leczenie” (tutaj pokazane zostały sposoby radzenia sobie z trudnościami).

Bardzo istotne okazują się zróżnicowane ćwiczenia, które mają służyć konkretnym celom, jak uzmysłowienie sobie pewnych treści lub uporządkowanie myśli, uczuć czy zachowań. Co ważne autorka chce wyjaśnić młodemu czytelnikowi, że ktoś, kto pije, nie przestaje kochać, tylko zupełnie nie potrafi tego okazać. Jego chory umysł na pierwszym miejscu stawia alkohol, więc dziecko może się czuć opuszczone.

„Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz” to ważna i pomocna lektura, dzięki której dzieci nauczą się rozpoznawać i akceptować uczucia swoje oraz innych osób. Tytuł wyjaśnia niezrozumiałe zachowania osób dotkniętych tym problemem i przygotowuje do zmian zachodzących po podjęciu leczenia. Według mnie jest to ciekawa pozycja dla dzieci i polecam ją osobom, u których alkohol jest tematem tabu.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.