Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci

Autor: Linda Liukas
Wydawnictwo: Sierra Madre
Liczba stron: 112
Wiek: 4+
Moja ocena: 4+/5

„Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci” to książka o programowaniu dla najmłodszych, która poprzez zabawę wprowadzi je w fascynujący świat technologii.

Linda Liukas, kiedy sama uczyła się programować jako osoba dorosła i napotykała różne problemy, zaczęła się zastanawiać, jak do nich podeszłyby małe dzieci. Wpadła na pomysł napisania książki, w której zawarła proste ćwiczenia, zadania, dzięki którym dziecko uczy się rozwiązywać algorytmy. Lektura ta nie skupia się na konkretnym języku programowania, ale na nauce logicznego myślenia.

„Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci” to po części historia, a po części działania. Zamiast uczyć języka programowania, uczy myślenia komputacyjnego i rozwiązywania problemów. Można to również uogólnić na takie rzeczy, jak samoregulacja emocjonalna, czyli problemy, które wydają się nie do pokonania i podzielenie ich na mniejsze części, a te z kolei rozwiązywać krok po kroku.

W pierwszej części książki czytelnicy poznają tytułową Ruby z ogromną wyobraźnią i determinacją, by rozwiązać każdą zagadkę. W jej świecie wszystko jest możliwe. Kiedy tata prosi ją o znalezienie pięciu ukrytych klejnotów, dziewczynka postanawia rozwiązać zadnie z pomocą swoich nowych przyjaciół, w tym mądrej Śnieżnej Pantery, przyjaznych Lisów i szczęśliwych Robotów. Gdy Ruby krąży po swoim świecie, zdobywając nowych przyjaciół, dzieci poznają podstawy myślenia obliczeniowego, takich jak dzielenie problemów na mniejsze, myślenie nieszablonowe i znajdowanie wzorców przydatnych w kodowaniu poprzez opowiadanie historii i działania.

Następnie te podstawowe pojęcia, leżące u podstaw kodowania i programowania omawiane są w drugiej części książki. Każde ćwiczenie wzmocnione jest poprzez zabawne ćwiczenia i działania, które zachęcają do odkrywania i kreatywności. Dzięki tym praktycznym czynnościom zawartym w każdym rozdziale przyszli programiści będą zachwyceni możliwością wykorzystania własnej wyobraźni.

Poza tą publikacją istnieje także strona internetowa: http://www.helloruby.com/pl, na której znajdziemy wiele pomysłów na zabawy i materiałów do wydrukowania. Można także oglądać wiele projektów stworzonych przez najmłodszych z całego świata, które rozpoczęły przygodę z programowaniem.

„Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci” to tytuł, który w prosty, jasny i wciągający sposób zaangażuje dziecko, przekazując mu treści przydatne na całe życie. Lektura rozwija wyobraźnię, pomaga w nauce logicznego myślenia, a przede wszystkim sprawia, że programowanie przestaje być czarną magią. Seria „Hello Ruby” jest pierwszym krokiem w stronę zdobycia wiedzy z zakresu informatyki – zdecydowanie nauki przyszłości.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.