Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc

Autor: Paulina Chmurska
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja ocena: 4+/5

„Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc” to już trzecia część z serii „Książki otulone nocą” autorstwa Pauliny Chmurskiej, wydana w cudownej oprawie graficznej.

Dzisiejsza bajka przeniesie czytelników z łąki do lasu, który dzięki szybkiej akcji ratowniczej zdradzi wiele ciekawostek o jego mieszkańcach w ciemnej gęstwinie.

Piękny kolorowy motyl Pawik Rusałka spędza przyjemnie czas na pachnącej łące na skraju lasu. Jego zachwyt wzbudzały rosnące wokół kwiaty, którymi się na co dzień delektuje. Owad wie, kiedy spodziewać się deszczu i jak się przed nim chronić. Zdaje sobie sprawę także z faktu, że kiedy dzień się kończy, należy poszukać bezpiecznego miejsca do snu.

Pewnego razu Pawik Rusałka zachwycony otaczającą go przyrodą nie zauważa, że słońce zaszło i nadeszła noc. Na domiar złego powiew wiatru zanosi go prosto w pajęcze sieci w głębi lasu.

Pomocną dłoń wyciąga do motyla przelatująca nieopodal ćma, która ratuje życie Pawika Rusałki i staje się jego przewodniczką po nocnym lesie.

Podczas wędrówki w stronę łąki, towarzysze spotykają Trupią Główkę, która przejęta losem dziennego motyla również postanawia mu pomóc opuścić mroczny i niebezpieczny las.

Pawik Rusałka nie spodziewał się, że ten piękny letni wieczór może tak się skończyć. Do tej pory nigdy nie myślał o żadnych zagrożeniach. Motyl zrozumiał, że w lesie jest inaczej niż na łące. Podczas gdy on nie czuje się tu bezpiecznie, inni traktują las jak swój dom. Doskonale znają tam każdy jego zakątek i przestrzegają leśnych zasad.

Trójka motyli doleciała wreszcie do granicy lasu z łąką, kiedy słońce powoli wynurzało się na horyzoncie. Pawik Rusałka, niezwykle wdzięczny za okazaną pomoc, żegna przyjaciół, mając nadzieję, że jeszcze ich spotka.

„Skrzydlaty dzień, skrzydlata noc” to ilustrowana opowieść przeplatana ciekawostkami dotyczącymi opisywanego środowiska, a także książka, w której elementy edukacyjne łączą się z fabułą. Prawdziwą gratką dla wszystkich odbiorców są wyjątkowe, piękne ilustracje przygotowane przez Elkę Grądziel. Połączenie kolorów w każdej z ilustracji dodaje opowieści bajkowego charakteru. Szczególną atrakcją są zaś umieszczone na ilustracjach fluorescencyjne elementy, które można naświetlić i obejrzeć w ciemnym pomieszczeniu. Zachwyci się nimi każde dziecko. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.