Ogień

Autor: Anna Skowrońska
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja ocena: 5/5

„Ogień” to długo wyczekiwana przez nas książka Anny Skowrońskiej, która bardzo starannie przedstawiała niezwykłą siłę, jaką daje nam to zjawisko fizykochemiczne.

Po „Wietrze” i „Wodzie” przyszła kolej na „Ogień”. Już Wam mogę podpowiedzieć, że autorka podejmie się kolejnego tematu, jakim będzie „Ziemia”. Poznaliśmy już jej styl pisana, podobają nam się ilustracje umieszczone na stronach, dlatego w ciemno kupimy kolejną zapowiedź.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muchomor i jest formatu nieco większego od A4. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i kolorowe rysunki wzbogacają lekturę. Na przeszło 60-u stronach czytelnicy przeczytają między innymi o historycznych pożarach w Londynie czy Paryżu, przyjrzą się płonącym stosom, kultom ognia i ognistym stworom. Dzieci zaznajomią się nie tylko w jaki sposób ogień powstaje i się rozprzestrzenia, czym nam grozi, ale także jakie zalety są związane z jego ujarzmieniem oraz problemy, jakie napotykają niektórzy badacze.

Dzięki tej pozycji młodzi odbiorcy dowiedzą się o zasadach bezpieczeństwa podczas siedzenia przy ognisku i poznają metody jego ugaszenia. Zobaczą stopnie poparzeń ciała, prześledzą trasę ognia olimpijskiego i uzyskają poradę co zrobić, gdy zobaczą pożar. Będzie również wzmianka o wulkanach i skutkach ich erupcji. Oczywiście nie zabrakło bardzo współczesnych odniesień związanych ze zmianami klimatycznymi i wiele innych zagadnień, związanych z tytułowym bohaterem.

„Ogień” to publikacja dla dzieci, w której zakres wiedzy jest szeroki, a wzrastający sposób przekazu polega na wyjaśnianiu zagadnień od najprostszych do coraz bardziej złożonych. Język jest zrozumiały i współgra z grafiką. Ilustracje autorstwa Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak są zabawne, duże, wyraźne, barwne i adekwatne do treści. Gorąco polecam lekturę wszystkim młodym miłośnikom ciekawostek i odkrywania świata.

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.