Judasz

Autor: Jeff Loveness
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Liczba stron: 112
Wiek: 10+
Moja ocena: 5/5

„Judasz” to poruszająca historia o największym zdrajcy w historii ludzkości i o tym, co się z nim stało po tym, jak podjął swoją brzemienną w skutki decyzję.

Powieść graficzna Jeffa Lovenessa i Jakuba Rebelki opowiada historię Judasza Iskarioty po jego zdradzie Chrystusa. Biblijna relacja przedstawia go jako niewybaczalnego zdrajcę, który odbiera sobie życie. Autorzy zanurzają się w jego psychice i odkrywają, co skłoniło go do zdrady i samobójstwa w fascynującej opowieści, która podważa przyjęte postrzeganie i interpretacje narracji Judasza.

Były apostoł postanowił odebrać sobie życie, a to zabiera go w psychodeliczną podróż do samego piekła. Tuż po przejściu bram królestwa ciemności Judasz został prawie rozerwany na strzępy przez inne udręczone dusze, zanim został uratowany przez Szatana.

Lucyfer jest zły, ponieważ Bóg napisał dla mieszkańców piekła tak żałosne, bolesne role w swojej wspaniałej historii. Czuje się oszukany za robienie dokładnie tego, co miał zrobić, a następnie zostaje za to ukarany. Władca piekła przedstawia Judasza innym złym duszom tych, którzy odegrali swoje role: Goliatowi, Faraonowi, Jezebel czy bezimiennej żonie Lota. Mężczyźni i kobiety, których jedynym przestępstwem było robienie tego, do czego zostali stworzeni. Często ich uczynki zostały wyolbrzymione, chociaż tak naprawdę były bardzo błahe. Wyraźnie sugerowana jest boża niesprawiedliwość, która pokazuje, że niektórzy są potępieni niemal od narodzin. Wszyscy działali jako złoczyńcy wbrew ich woli tylko dlatego, że Bóg zdecydował, że tak muszą zrobić.

Jezus po swojej śmierci na krzyżu zstępuje na trzy dni do piekła. Judasz, jako jego uczeń, jest idealnym narzędziem, które książę ciemności będzie się starał wykorzystać do zniweczenia bożego planu. Szatan stara się jak najlepiej przedstawić mu swoje prawdy, jakże uzasadnione i racjonalne. Jednocześnie próbuje przeciągnąć go na swoją stronę. Kiedy Lucyfer proponuje doskonałą zemstę na Jezusie, Judasz musi zdecydować, które uczucia są silniejsze: wciąż trwająca miłość i oddanie dla przyjaciela, czy zimna uraza.

„Judasz” to opowieść o Bogu i Jezusie, religii, niebie i piekle, a także filozoficzna historia o tytułowym bohaterze, skupiająca się na “ułomnym boskim planie”. Na okładce widzimy czarną aurorę wokół głowy Judasza, a tuż zaraz kolejne strony jeszcze mocniej nasączone paletą emocji i kolorów. Wiele ilustracji zatrzymuje nasz wzrok na dłużej, byśmy się mogli w pełni nacieszyć ich estetyką. Grafika bardzo dobrze pasuje do tonu historii. Gdzieniegdzie wplecione są też cytaty z Biblii i motywy z Raju Utraconego. Warto mieć na uwadze to, że lektura porusza dość delikatny temat, dlatego warto go polecić osobom o otwartym umyśle i mającym dystans do tematyki religijnej. To jeden z najbardziej przejmujących, oszałamiających i paraliżujących komiksów, jakie kiedykolwiek czytałam. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.