Pinokio

Autor: Carlo Collodi
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 224
Wiek: 4+
Moja ocena: 4/5

„Pinokio” to ponadczasowa powieść dla dzieci włoskiego autora Carlo Collodi, po którą z chęcią będą sięgać kolejne pokolenia młodych czytelników.

Historia Pinokia, mimo upływu wielu lat od pierwszej publikacji, to wciąż bardzo pouczająca, ciepła, rodzinna i barwna historia drewnianej lalki, która ożywa.

Tytułowy bohater jest postacią nietuzinkową, o kapryśnym usposobieniu, w dodatku lubi kłamać, posiada w równym stopniu cechy pozytywne i negatywne. Za każde swoje kłamstwo płaci wysoką cenę – jego drewniany nos rośnie zawsze, gdy nie mówi prawdy, a to zdarza się niestety dość często. Złe wybory Pinokia pociągają za sobą szereg konsekwencji. W ich wyniku pajacyk doznaje jednak przemiany, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, odkrywając właściwą drogę i cel życia, ucząc się pokory, szacunku do ojca oraz odkrywając jak ważna jest w życiu prawdziwa przyjaźń. Najważniejsze bowiem, że losy Pinokia, mimo iż tak niebezpieczne i pełne zwrotów akcji, dobrze się kończą.

Publikacja podzielona jest na 36 rozdziałów, które rozpoczyna krótka notatka o tym, co w nich przeczytamy.

„Pinokio” to barwna, rodzinna i pouczająca opowieść o lalce, która ożywa. Jest to opowieść o cenie młodzieńczego kłamstwa, naiwności, o niezwykłych przygodach, opowiedziana z chytrym humorem, wesołością i sporą dozą moralności, dotycząca niegrzecznego dziecka, które musi się zmienić, nauczyć pracowitości, poznać wartość nauki i dobrych manier. Książka jest pięknie wydana. Liczne kolorowe ilustracje, bardzo ciepłe i przyjemne dla oka, zachęcają dzieci do zapoznania się z historią drewnianego pajacyka.

Za książkę w postaci prezentu dla Adasia dziękujemy cioci Eli. Klasyk w pięknej odsłonie!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.