Mózg jakiego nie znacie

Autor: Pablo Barrecheguren
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Mózg jakiego nie znacie” to książka, która obejmuje istotne kwestie dotyczące naszego najważniejszego organu, od jego funkcjonowania, po plastyczność neuronalną.

Dr Santiago Ramón y Cajal otrzymał Nagrodę Nobla za imponującą pracę nad ludzkim mózgiem i jest jedną z najważniejszych osobistości w historii neuronauki. Neurobiolog jest narratorem, który wyjaśnia młodym czytelnikom strona po stronie podstawowe, ale ważne pojęcia, takie jak: pochodzenie naszego mózgu, neurony, neuroprzekaźniki, glej komórki, płaty mózgowe, przechodząc przez inne, bardzo interesujące zagadnienia, takie jak plastyczność mózgu, cykl snu, synestezja…

W publikacji młodzi odbiorcy będą mogli prześledzić rozmowę o życiu i pracy niektórych ludzi, którzy, jak Cajal, ogromnie przyczynili się do rozwoju neuronauki. Nie zabraknie też innych ważnych osobowości, między innymi: Rity Levi-Montalcini, Suzany Herculano Houzel, Camilla Golgi, Pío del Rio Hortega…

W lekturze poznamy nie tylko najbardziej podstawowe pojęcia, ale także informacje, których wielu uczy się dopiero na uniwersytecie, wyjaśnionych w prosty, zabawny i bardzo łatwy do zrozumienia sposób, także dzięki towarzyszącym ilustracjom i infografikom.

W twoim mózgu jest tak wiele komórek, że policzenie ich wszystkich zajęłoby tysiąclecia, a każda z nich jest pełna tajemnic. Mamy miliony neuronów, które nieustannie przesyłają informacje, podczas gdy inne komórki, tajne i nieznane, chronią je przed cieniem… A dzięki mózgowi człowiek może myśleć, czuć, tańczyć, a niektórzy widzą nawet kolory w muzyce…

„Mózg jakiego nie znacie” to wspaniale napisana książka dr Pablo Barrechegurena i zilustrowana ręką Isa Loureiro. Szczegółowa grafika i wciągający tekst sprawiają, że temat neuronauki jest zrozumiały dla wszystkich czytelników. Tytuł jest starannie wydany, w twardej oprawie i przeważają tutaj kolory: musztardowy, khaki i brąz. Rysunki są wyśmienite, bardzo dobrze oddają to, co narrator opowiada. Myślę, że ten popularnonaukowy tytuł powinien się znaleźć na domowej półce każdego dziecka. Gorąco polecam!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.