
Autor: Pablo Barrecheguren
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 48
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5
„Mózg jakiego nie znacie” to książka, która obejmuje istotne kwestie dotyczące naszego najważniejszego organu, od jego funkcjonowania, po plastyczność neuronalną.
Dr Santiago Ramón y Cajal otrzymał Nagrodę Nobla za imponującą pracę nad ludzkim mózgiem i jest jedną z najważniejszych osobistości w historii neuronauki. Neurobiolog jest narratorem, który wyjaśnia młodym czytelnikom strona po stronie podstawowe, ale ważne pojęcia, takie jak: pochodzenie naszego mózgu, neurony, neuroprzekaźniki, glej komórki, płaty mózgowe, przechodząc przez inne, bardzo interesujące zagadnienia, takie jak plastyczność mózgu, cykl snu, synestezja…



W publikacji młodzi odbiorcy będą mogli prześledzić rozmowę o życiu i pracy niektórych ludzi, którzy, jak Cajal, ogromnie przyczynili się do rozwoju neuronauki. Nie zabraknie też innych ważnych osobowości, między innymi: Rity Levi-Montalcini, Suzany Herculano Houzel, Camilla Golgi, Pío del Rio Hortega…

W lekturze poznamy nie tylko najbardziej podstawowe pojęcia, ale także informacje, których wielu uczy się dopiero na uniwersytecie, wyjaśnionych w prosty, zabawny i bardzo łatwy do zrozumienia sposób, także dzięki towarzyszącym ilustracjom i infografikom.

W twoim mózgu jest tak wiele komórek, że policzenie ich wszystkich zajęłoby tysiąclecia, a każda z nich jest pełna tajemnic. Mamy miliony neuronów, które nieustannie przesyłają informacje, podczas gdy inne komórki, tajne i nieznane, chronią je przed cieniem… A dzięki mózgowi człowiek może myśleć, czuć, tańczyć, a niektórzy widzą nawet kolory w muzyce…

„Mózg jakiego nie znacie” to wspaniale napisana książka dr Pablo Barrechegurena i zilustrowana ręką Isa Loureiro. Szczegółowa grafika i wciągający tekst sprawiają, że temat neuronauki jest zrozumiały dla wszystkich czytelników. Tytuł jest starannie wydany, w twardej oprawie i przeważają tutaj kolory: musztardowy, khaki i brąz. Rysunki są wyśmienite, bardzo dobrze oddają to, co narrator opowiada. Myślę, że ten popularnonaukowy tytuł powinien się znaleźć na domowej półce każdego dziecka. Gorąco polecam!
