
Autor: Anna Cerasoli
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5
„Koty czarne, koty białe” to zabawna, ironiczna opowieść dla dzieci do zapoznania się z pierwszymi pojęciami logiki.
Ta historia opowiada o bardzo szczególnej okolicy, w której mieszkały wszystkie czarne koty: wysokie, niskie, chude i grube. Były z tego tak dumne, że postanowiły wywiesić tabliczkę z napisem „Wszystkie koty w tej dzielnicy są czarne!”. Całe kocie czarne społeczeństwo było zadowolone, ponieważ znak trzymał ludzi, którzy nienawidzili czarnych kotów, z dala od sąsiedztwa. W pewnym momencie jednak coś zostało dodane do znaku … „Wszystkie koty w tej dzielnicy są czarne! To nieprawda!!!”. Nagle pojawił się tam zupełnie biały kociak i zaprzeczył tej tablicy.



Biały kot dorastał rozpieszczany i pieszczony, w dodatku przechodnie dawali mu smaczne kąski. Wkrótce urodziło mu się wiele mruczków, wszystkie o mlecznej sierści. Białych kotów przybywa, a na dodatek nadchodzi rodzina rudych kotów. Co się stało z czarnymi kotami, co doprowadziło do wzrostu populacji gryzoni w mieście i jak to się wszystko kończy, tego nie zdradzę, tylko odsyłam do lektury.

Na zakończenie autorka umieściła porady pedagogiczne dla dorosłych oraz przedstawiła propozycje zajęć, aby ponownie bawić się logiką z dzieckiem.


„Koty czarne, koty białe” to lektura napisana przez Annę Cerasoli, która od lat poświęciła się popularyzacji matematyki w formie narracyjnej. Dobrze wyartykułowana historia wprowadza młodych czytelników w pierwsze terminy i koncepcje logiki. Bardzo sympatyczne rysunki kocich futrzaków i nietuzinkowa opowieść sprawiają, że wracamy do książki dość często. Polecam.
