O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór

Autor: Timothy Snyder
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 128
Wiek: 15+
Moja ocena: 5+/5

„O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór” to wydanie graficzne o tym, jak nie dopuścić do pogrążenia swojej ojczyzny w tyranii i sposobach walki z nią.

Jako profesor historii na Uniwersytecie Yale, profesor Timothy Snyder wykorzystał swoją wiedzę, aby pokazać, jak ważne jest uczenie się na błędach popełnionych w historii i ostrzega przed nonszalanckim podejściem do siły naszej własnej demokracji.

Każdy z 20 rozdziałów instruuje czytelnika, poprzez historyczne przykłady, jak rozwija się tyrania. Każda lekcja zawiera cenne informacje dla obywateli, którzy stali się spokojni i obojętni na temat wolności. Nagłówki rozdziałów odpowiadają instrukcjom, a poniższy tekst zawiera powody, dla których ważne jest, aby postępować zgodnie z nimi.

Snyder posługuje się konkretnymi przykładami, szczególnie z narodowego socjalizmu (faszyzmu) w nazistowskich Niemczech i komunistycznych krajach Rosji Sowieckiej i Europy Wschodniej. Autor wymienia nawyki, które musimy wykształcić i stale praktykować, aby uchronić siebie i nasz kraj przed tyrańskimi reżimami. Uczy nas, jak dostrzegać subtelne zmiany oraz jak rozpoznawać oznaki i symptomy tyranii i autorytaryzmu. Doradza nam również, co robić, a czego nie robić, jeśli zdarzy się najgorsze.

Głównym celem książki jest ostrzeżenie czytelnika przed niebezpieczeństwem tyranii i autorytaryzmu. Żaden naród nie jest wolny od ryzyka wpadnięcia w pułapkę rządów dyktatorskich. Myślenie inaczej byłoby nie tylko niedorzeczne, ale i niebezpieczne.

Jako że jest to wydanie graficzne, chciałabym zwrócić uwagę na ilustracje umieszczone na stronach publikacji. Nora Krug posłużyła się tutaj różnymi technikami i stylami wizualnymi, aby podkreślić fragmentaryczność pamięci oraz uwypukla, jak wydarzenia historyczne oddziałują na emocje. Widzimy ilustracje wykonane akwarelami i ołówkiem, a także papierowe składanki z fotografiami oraz innymi materiałami pochodzącymi z różnych okresów i odnoszącymi się do różnych kontekstów kulturowych – co ma podkreślić fakt, że tyrania jest uniwersalna i ponadczasowa.

„O tyranii. Dwadzieścia lekcji, jak stawiać opór” jest wezwaniem dla nas wszystkich, abyśmy stali się świadomi, odrzucili urok hipnozy i stworzyli własną historię. Jest to książka, która będzie ważna oraz aktualna nie tylko tu i teraz, ale także dla wszystkich przyszłych epok. Jest to publikacja o przeciwstawianiu się autorytaryzmowi, jak i historyczne wyjaśnienie, dlaczego jest to niezwykle ważne. Chwali człowieczeństwo, łączność i odwagę w obliczu miażdżącej apatii i terroru. Podsumowując, wolność i prawa człowieka wymagają nieustannej pracy oraz uwagi, a raz zdobyte, nie są trwałym przywilejem.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.