Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy

Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo: Bajka
Liczba stron: 64
Wiek: 4+
Moja ocena: 5+/5

„Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” to tytuł obowiązkowy dla każdego patrioty i pomoc edukacyjna dla dzieci, napisany z niezwykłą starannością i dokładnością.


Małgorzata Strzałkowska przeanalizowała zwrotkę po zwrotce, by przybliżyć czytelnikom hymn i jego niezwykłą historię. Podzieliła książkę na dwie części. W sektorze „Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien” opisała powstanie Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, omówiła cztery zwrotki i refren naszego hymnu oraz przedstawiła jego krótkie kalendarium.Natomiast w drugiej połowie książki pt. „Dla wnikliwych” na czytelników czeka rękopis Pieśni Legionów. Tutaj autorka omówiła dwie zwrotki, które uległy zapomnieniu oraz bogate kalendarium hymnu i opis najważniejszych pieśni pełniących w historii role polskiego hymnu narodowego.


Pieśń Legionów Polskich, we Włoszech nazwana później Mazurkiem Dąbrowskiego, powstała w lipcu 1797 roku. Autorem słów był Józef Wybicki, który nie przypuszczał, że jego dzieło kiedyś stanie się hymnem państwowym. Pieśń Legionów była wyrazem tęsknoty za wolnością i nadziei na odzyskanie niepodległości. W 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnym hymnem RP.Małgorzata Strzałkowska przeanalizowała zwrotkę po zwrotce, tłumacząc czytelnikom znaczenie tekstu i wplatając przy tym historię. Czytelnicy będą migli zobaczyć reprodukcję rękopisu wg oryginału Józefa Wybickiego. Przyjrzymy się pozytywce grającej melodię Mazurka Dąbrowskiego i będziemy podziwiać 400-letni Dąb Wybickiego. Dla wnikliwych autorka rozbudowała kalendarium oraz wymieniła alfabetycznie ludzi związanych z hymnem.

„Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” to kompendium wiedzy wzbogacone unikatowymi, historycznymi nagraniami wersji Mazurka Dąbrowskiego dostępnymi za pośrednictwem kodów QR. Pozycja obowiązkowa.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.