Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

Autor: Monika Michaluk
Wydawnictwo: Albus
Liczba stron: 148
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” to kompendium wiedzy adresowane do dzieci i ich opiekunów. Książka skłania starszych czytelników do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury oraz związanych z nim obrzędów i tradycji. Jest to bardzo wyjątkowa, pełna magii podróż do krainy naszych przodków. Czytelników poprowadzi przez nią mądra Sowa, która wszystko wie i niejedno widziała.

Książka podzielona jest na pięć części, w których obok wprowadzenia, znalazły się cztery segmenty poświęcone poszczególnym porom roku.

Każdy rozdział otwiera opis zjawiska astronomicznego, a całą narrację opowieści prowadzi wszechwiedząca Sowa, wprowadzając kolejne wydarzenia i objaśniając święta.

Obrzędy zostały wymyślone przez naszych mądrych przodków – są niezwykle ciekawe: pełne znaków, tajemnic, tańców i przebierańców. Łączą one ludzi i sprawiają, że na chwilę przenosimy się do innego, świątecznego wymiaru. Większość tradycji przetrwała do dziś – na pewno są one Wam znane – jak choćby magiczna Wigilia, czy wesoły Śmigus Dyngus.

Zwyczaje w tej książce zostały przedstawione w sposób interesujący dla dziecka, zachęcający je do pielęgnowania tradycji kulinarnych, rozrywkowych, religijnych, a także tych związanych z życiem rodzinnym.

Książka pokazuje jak wyglądało życie dawnych społeczności oraz prezentuje rzemiosło, które kiedyś było nieodłączną częścią życia rodzinnego. Obserwujemy też zmiany zachodzące w przyrodzie oraz jak coraz częściej zapominane sekrety naszej tradycji i obrzędowości.

Dawniej nasi przodkowie nie zaglądali do Internetu, aby dowiedzieć się co słychać na świecie. Często przyjmowali wędrowców i siadali z nimi wokół kuchennego piecyka, oddając się długim opowieściom ze swych rodzinnych stron.

„Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” powstały głównie po to, aby dzielić się wiedzą i pokoleniowymi doświadczeniami z czytelnikami w różnym wieku. Książka pomoże nam zrozumieć zwyczaje polskiej kultury. Myślę, że dzięki niej zostanie zachowana pamięć o ludowych zwyczajach, o których zapomniano już w wielu domach.

„Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” to książka dla każdego, ponieważ przecież są rzeczy, z których nigdy się nie wyrasta (lub nie powinno) – ze wspólnej zabawy, świętowania czy z klimatu Bożego Narodzenia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.