Co się dzieje jak się nie je?

Autor: Aleksandra Szkoda
Wydawnictwo: Polska Akcja Humanitarna
Liczba stron: 45
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Co się dzieje, jak się nie je?” – nic się nie chce, nie ma siły się uczyć, boli głowa, ma się zły nastrój, aż w końcu może przyjść sama śmierć…

Książeczka opowiada dzieciom czym jest jedzenie i dlaczego jest dla nas tak ważne. Uczy o bogactwie kultur i o tolerancji dla tej różnorodności. Ciekawe ilustracje o prostej i przyjaznej dzieciom treści przekazują im wartości budujące szacunek do jedzenia.

Dziecko zrozumie z lektury, że posiłki na świecie są różnorodne, a produkty żywnościowe pochodzą z wielu krajów. Dowie się czym jest uczucie głodu i jego wpływ na organizm człowieka. Pozna przyczyny występowania braku jedzenia na świecie oraz, że są na ziemi miejsca gdzie ludzie nigdy się nie najadają.

W dzisiejszych czasach kupujemy za dużo produktów spożywczych. Niemała w tym zasługa rozmaitych ofert promocyjnych, które proponują nam nabycie większej ilości towaru za mniejszą kwotę.

Zakupionego jedzenia nie jesteśmy w stanie zjeść w całości, część psuje się, a potem wynosimy je na śmietnik. Przede wszystkim źle szacujemy ilość potrzebnej żywności. Często kupujemy na zapas. Kiedy zaś sięgamy po zgromadzone produkty, są już często przeterminowane.

Podstawową sprawą jest jednak zmiana nawyków. Starajmy się pamiętać, że jedzenia nie należy marnować i że inni też go potrzebują. Zamiast wyrzucać dobrą jeszcze żywność, można ją oddać potrzebującym.

Nie wstydźmy się przekazywać tej wiedzy naszym dzieciom.

Wspaniałe jest to, że są osoby oraz instytucje, które potrafią w sposób profesjonalny wykorzystać tę książkę jako element edukacji najmłodszych. Jest to doskonałe narzędzie, które – dobrze użyte – może przyczynić się choć w pewnym stopniu do zmiany nawyków i kształtowania postaw najmłodszych.

„Co się dzieje jak się nie je?” jest bardzo szanowaną pozycją w Bibliotece Malucha. Jest lubiana i często czytana. Bardzo cenimy sobie tego typu lektury, z których można wyciągnąć wnioski po ich przeczytaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.