Pszczoły

Autor: Piotr Socha
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 72
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

Pszczoła – mniejsza od osy i szerszenia, mniej puchata od trzmiela. Cechuje się specyficznym puszkiem, a to znaczy, że owady te są owłosione.

Od tysięcy lat ludzie wiedzieli, że pszczoły są wyjątkowe. Mogą też być niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych na ich jad.

Wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Tego drugiego używają też do karmienia swoich larw. Zapylają kwiaty przenosząc pyłek z jednej rośliny na drugą i w rezultacie umożliwiają powstanie owocu. Pszczoły przerabiają nektar na miód i chcąc napełnić nim komórki plastra w ulu, muszą wykonać tysiące lotów na łąkę i z powrotem. Nie występuje u nich egoizm – są one całkowicie oddane, gotowe poświęcić swoje życie dla roju i w efekcie umierają z przepracowania.

Sytuacja pszczół jest w obecnych czasach tragiczna. Ich populacja zmniejsza się w wyniku zmian klimatycznych czy choćby nadmiernego stosowania pestycydów na polach uprawnych i w sadach. Jednak nawet wtedy, gdy nie stosuje się środków owadobójczych, szkodzi się im poprzez ograniczenie liczby miododajnych roślin.

Ważne jest to, aby młode pokolenie wiedziało, jak niezastąpione dla funkcjonowania całego ekosystemu są te pracowite owady.

„Pszczoły” to kompendium wiedzy bartniczej. Jest to fascynująca książka pozwalająca nam poznać magiczne królestwo pszczół. Dowiadujemy się o ich historii, cyklu życia, roli w przyrodzie oraz wpływie na życie człowieka. Autor przebrnął przez morze informacji o pszczołach: czytał, oglądał, rozmawiał z naukowcami – wybrał to, co jego zdaniem było najciekawsze i ułożył z tego wyjątkową opowieść.

Efekt materiału oddanego w nasze ręce jest tak potężny, że nawet czterolatek zapamiętuje informacje z każdej strony. Adaś już jest w stanie opowiedzieć o produkcji miodu czy procesie zapylania. Słysząc bzyczenie na kwiatku, ostrożnie i bacznie obserwuje owada, dumnie mówiąc co zaobserwował. Radość mnie ogarnia, że jest w stanie opowiedzieć swoimi słowami co widzi, dzięki nabytej wiedzy z tej wartościowej pozycji.

W książce przeczytamy jak na przestrzeni tysiącleci, w różnych częściach świata ludzie radzili sobie ze zdobywaniem miodu i jak go wykorzystywali.

Znajdziemy wiele odniesień do czasów prehistorycznych, starożytnego Egiptu, mitologii greckiej, wierzeń dawnych Słowian, Aleksandra Macedońskiego czy Napoleona.

Dzięki tej lekturze poznamy: budowę anatomiczną pszczół i ich domu, hierarchię, komunikację, podział obowiązków w ulu, organizacje pszczelej rodziny, pracę oraz zwyczaje. Poznamy historię kontaktów człowieka z tymi pożytecznych owadami i dowiemy się czym się różni bartnik od pszczelarza.

Poszerzymy swoją wiedzę botaniczną dowiadując się jakie rośliny są miododajne oraz ile rodzajów miodu może z nich powstać.

Wielkoformatowe ilustracje dodają książce niezwykłego uroku, dzięki czemu mamy wszystko podane jak na dłoni – przejrzyście oraz ze „słodkim smakiem”. Można się napatrzeć na te niezwykle pożyteczne stworzenia zwłaszcza, że strony księgi wypełnione są pięknymi, dużymi ilustracjami.

„Pszczoły” to imponujący, dziecięcy atlas pszczelarstwa, idealny dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się troszkę więcej na temat tych owadów i ich egzystencji.

„Pszczoły” są pozycją obowiązkową każdego pasjonata przyrody, nieważne w jakim wieku.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.