Zawodnicy w świecie zwierząt

Autor: Wendy Hunt
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 64
Wiek: 5+
Moja Ocena:4+/5

„Zawodnicy w świecie zwierząt” w przystępny i prosty sposób wprowadza maluchy w świat fauny, wyjaśniając za pomocą znanych zawodów, czym zajmują się poszczególne gatunki.

Publikacja podzielona została na czternaście rozdziałów. W każdym z wymienionych biotopów poznajemy aż 8 różnych zwierząt, co razem daje nam imponująca liczbę 112 gatunków. Wszystkie części poprzedza krótki wstęp, dzięki któremu dzieci poznają najważniejsze wiadomości o danym ekosystemie. Niektóre środowiska są suche, gorące i pełne pyłu. Inne są strome i skaliste, a jeszcze inne to płycizny wzdłuż brzegu oceanu. Każde stworzenie znalazło sobie szczególny „zawód” pasujący do miejsca, w którym mieszka. Te specjalizacje ułatwiają życie zarówno im samym, jaki i ich sąsiadom.

Na rafie koralowej poznamy tęczowe ryby, które kryją się w skalnych szczelinach. Tropikalna płycizna posiada wiele pożytecznych mieszkańców.

W Afryce na kenijskiej sawannie deszcze padają przez pół roku – jest ona wtedy podmokła i zielona. Natomiast w drugiej połowie panuje susza, wówczas trawy żółkną i dni są upalne. Poznamy cały wachlarz zwierząt Afryki, z królem lwem na czele .

Na wyspie Borneo znajduje się last tropikalny. W żadnym miejscu na Ziemi nie ma tylu gatunków roślin i zwierząt. Niebotyczne drzewa oplecione pnączami, potoki deszczu i chmary owadów – daje to stworzeniom zapasy, pozwalające im przerwać kolejne dni.

Na Saharze jest dużo piasku, panuje upał i bardzo ciężko tutaj o wodę. Na szczecie istnieją zwierzęta, które potrafią sobie poradzić w takim klimacie. Najbardziej znanym osobnikiem jest wielbłąd jednogarbny, który potrafi podróżować przez wiele dni bez kropelki wody.

Największa rzeka świata – Missisipi – ciągnie się ponad 3000 km przez terytorium Stanów Zjednoczonych. W niektórych miejscach woda jest szeroka i leniwa, w innych wąska i bystra. Nawet tutaj możemy natrafić na rozmaite gatunki zwierząt, zarówno w nurcie, jak i na brzegu. Piżmak Amerykanki jest gościnny i chętnie udziela schronienia innym zwierzętom w swoim nadbrzeżnym gnieździe.

Arktyka, pomimo że jest tam bardzo zimno, też posiada swoich lokatorów. Do ekstremalnego zimna i wielkich ilości śniegu przystosowało się wiele gatunków zwierząt. Biegun północy to mała gratka dla np. ćmy arktycznej, która zamarza, kiedy jest zimno, by ponownie wzbić się w powietrze, jak ogrzeje ją słoneczko.

Alpy szwajcarskie, oprócz tego, że zapierają swoim krajobrazem dech w piersiach, to jeszcze goszczą przeróżne gatunki zwierząt. Dla pająka pogońca jest obojętne czy wybiera się na polowanie, czy zwykły spacer, zawsze zabiera jaja j młode ze sobą.

W Kanadzie, na skalistych zboczach prowincji Alberta, zima jest długa i chłodna, a lato krótkie i upalne. Charakterystyczną cechą tego środowiska są zielone drzewa pnące się po stromych, skalistych zboczach. Nawet wśród ich korzeni oraz wysoko w koronach drzew można spotkać zadziwiające gatunki zwierząt. Polatucha ma przednie i tyknie łapki połączone fałdem skóry, dzięki temu może szybować z drzewa na drzewo.

Ameryka Północna też ma swoich ciekawych mieszkańców. Wielkie Równiny, w pierwszej chwili mogłyby wydawać się puste, ale ziemne pagórki czy liczne norki wskazują na zadowolonych lokatorów. Skakus to pająk, który dzierga długie jedwabne tunele, do których chowa się podczas burzy oraz nocą.

Pośrodku Oceanu Spokojnego leży sobie wyspa – Hawaje. Jest to nie tylko miejsce na wakacje dla turystów, ale i dom dla wielu przywiezionych tu niegdyś zwierząt. Albatros całymi godzinami szybuje w powietrzu, ani razu nie uderzając skrzydłami.

Bagna w hrabstwie Somerset w Anglii dały dom wielu gatunkom ptaków, które żyją ze sobą w doskonałej harmonii. Spotkać tutaj możemy wierzbówkę zwyczajną, która sprawi, że aż przystaniesz z wrażenia na jej piękną piosenkę!

Na Ziemi jest takie miejsce, gdzie ocean łączy się z lądem. Dokładniej w Indonezji, gdzie zarośla mangrowe – lasy namorzynowe czerpią korzeniami słoną wodę, filtrując ją lub całkowicie wchłaniając. Dla nietoperza krótkonoska, liście namorzynowe stanowią idealne schronienie.

Dno oceanu to zimna ciemność. Dla nas ludzi jest to podwodny świat pełen tajemnic. Nawet i tu skrywają się zwierzęta, które potrafią zadziwić. Ryba-kleks prawie nie ma mięśni ani ości i ledwo się porusza. Ot taki „kanapkowy leń”.

W ogrodzie, w Ameryce Północnej, grasuje sporo gatunków zwierząt, które są potrzebne człowiekowi, a nawet całemu ekosystemowi. Do nich zaliczamy pszczołę miodową czy biedronkę. Niesamowitym doznaniem będzie też spotkać tutaj najmniejszego ptaszka na świecie — kolibra, który zawisa w powietrzu i pije nektar z kwiatów.

„Zawodowcy w świecie zwierząt” doskonale wprowadza małych oraz większych w ekosystem stworzeń i objaśnia, czym się zajmują. Jest to książka, która jest niemałą gratką dla miłośnika zwierzęcych przygód.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.